Ako vybrať brankársku hokejku


Dobre - niekomu pripadá výber obyčajné hokejky ako veda. Čo potom keď sa medzi rukoväť a čepeľ vloží príložník ...

 

Príložník?

Lopata, pádlo - onen tučný úsek nad čepeľou, ktorý občas - položený na ľad alebo dobre nastavený - zastaví nejaký puk. Príložník - nad ktorým sa hokejka drží, a ktorý z výberu robí bolehlav.

Pre začiatok

Kúpiť hokejku na mieru je u brankára oveľa dôležitejšie ako u hráča.

Prečo?

Ak kúpite príliš dlhú alebo príliš krátku hokejku hráči v poli, môžete ju zrezať či predĺžiť, čím zvýšite alebo znížite tvrdosť, v najhoršom prípade posuniete továrenský kickpoint.

Ak však zrežete alebo predĺžite brankársku hokejku , zasahujete do ťažiska a vyváženia hokejky, na ktorej nie je možné len tak ľahko posunúť úchop, lebo ten je vždy nad príložníkom.

A ak, nedajbože, ste schopní upižlat príložník, do vyváženie hokejky pokrývate ešte viac a neodborněji.

V prípade, že je príložník krátky, už ani gurážny šikula nič nezachráni/nepokazí - budete hľadieť ako puk a brankárka máte tak akurát na miešanie v obrovskom hrnci - ak je drevená. V prípade kompozitu alebo dreva s penovým jadrom máte nákladný dôvod čítať tento článok.

Proporcie brankárske hokejky musí zodpovedať proporciám gólmana

Ak sa štýl brankára prispôsobuje hokejke, bude brankár chytať štýlom zle vybrané hokejky.

Najdôležitejším kritériom je tak dĺžka príložníka

Musí byť tak dlhý, že keď tesne nad ním gólman uchopí hokejku, na korčuliach zaujme svoj ​​klasický postoj (prikrčená kolená, čepeľ spodnou hranou naplocho prilieha k zemi 20-30 cm pred špičkami nôh), vyrážačka je vedľa brankárskeho betónu a v rovine s lapačkou.

Krížia Ak sa betón s vyrážačkou, päta hokejky neprilieha k ľadu a vyrážačka je v základnom postoji ktorej ako lapačka , príložník je krátky.

Naopak; zíva Ak medzi vyrážačkou a betónom priepasť, na ľade nesedí špička čepele a vyrážačka je vyššie než lapačka, príložník je príliš dlhý.

Aby ste správne vybrali dĺžku hokejky

Do obchodu si vezmite korčule a pokojne aj betóny s vyrážačkou a lapačkou . Výšku korčúľ je možné simulovať rovnako vysokým podstavcom.

Riadiť sa tabuľkami dĺžok jednotlivých výrobcov...

Je vhodné len pre skúsených gólmanov, ktorí majú s dĺžkovými štandardmi jednotlivých firiem dlhodobú skúsenosť. Každá firma totiž dĺžkou príložníka dvadsať osem palcov môže mieniť niečo iné...

 Ďalšie kritériá výberu

Tvar čepele

Gólman je čoraz aktívnejšia časťou hry a tak by mal byť hokejkou schopný nahrať, alebo puk vo vhodnú chvíľu vyhodiť, bez spoluhráčov poslal na trestnú.

Na druhú stranu, než sa vrhne na ohýbanie čepele ála útočnej hviezdy, mal by sa hokejku naučiť poriadne užívať k vypichovanie a zastavovanie pukov - k čomu je rovná alebo mierne zahnutá čepeľ najlepšie.

Ak má však už gólman zvládnuté základy a ujasnený štýl, zamerať sa na aktívnejší prácu s hokejkou iste musí. K tomu patrí aj správna voľba zahnutie čepele.

Ak zahnete stred čepele brankárske hokejky, bude jednoduchšie v hre s pukom zachovávať presnosť, ale ťažšie puk zdvihnúť a vyhodiť po plexiskle.

Zdvihnutie puku naopak uľahčí zahnutá päta, ktorá zase trochu znepřesní nahrávky.

Vertikálne zahnutie - vytočenie spodnej časti čepele hore - tzv. otvorenie - hlavne v prípade ohnuté päty zdvihnutie puku ešte uľahčí, ale hokejku ešte viac znepřesní a brankára môže urobiť zraniteľnejším, pretože otvára viac priestoru pod čepeľou.

 

Materiál

Drevo

Osika, jaseň, breza - z tých dnes firmy vyrábajú brankárske hokejky , ktoré na pádlo a čepeli spevňujú sklolaminátom, aby boli odolnejšie voči času a vode.

Marketům už síce nedominujú ako za čias pradedov, ale na suchoty nezapadajú. Sú mäkšie ako kompozit , čím lepšie absorbujú nárazy a stále poskytujú lepší cit, ale zase bývajú ťažšie a niekedy menej odolné.

Sú vhodné pre každého, komu vyhovujú, pre začiatočníkov, tradicionalistov a ľudí s obmedzeným rozpočtom.

Drevo a pena

Ľahšie variantom klasické drevené hokejky je brankárka s čepeľou a príložníkom napusteným výstužnou penou.

Pena hokejku spevňuje aj odľahčuje a zabezpečuje ešte lepšie tlmenie nárazov az nich plynúcich vibrácií.

Vďaka stále prijateľnej cene, značné výdrži a priaznivým vlastnostiam je táto kombinácia dosť populárne.

Kompozity

Môžu obsahovať pestrú zmes materiálov od karbónu cez grafit a kevlar až ku sklolaminátu. Jadrá môžu mať taktiež vystužená penou a na povrchu bývajú pre zvýšenie odolnosti ošetrené nylonom, karbónom alebo kevlarom.

Kompozity z kevlaru, grafitu alebo karbónu bývajú extrémne ľahké a odolné a hocikedy ich dopĺňa rad invencií - ako napríklad špeciálne tvarované príložníky.

Bývajú najdrahšie, najtvrdšie a najľahšie. Začiatočníkom príliš nesvedčí, ale môžu byť správnou voľbou pre brankára s vycizelovaným štýlom. Nezriedka je na ne záruka, ktorá trochu mierni zdesenie z ceny.

 

Tvrdosť (Flex)

Keďže sa od dnešného gólmana čaká schopnosť prihrať a konieckoncov taky vystreliť, vhodne zvolený Flex môže pomôcť šupnúť puky správnym smerom.

Platia tu rovnaké pravidlá ako pri výbere hokejky pre hráčov.

Pre prudkú streľbu a silnejšie/ťažšie strelca je lepšia vyššia tvrdosť, pre ľahšieho/slabšieho strelca tá nižšia - ale konečné slovo majú osobné preferencie.

Ak je gólman orientovaný na odpaly po plexisklo, mohla by mu svedčiť tvrdšia hokejka.

Ak ho láka konštruktívna rozohrávka, mäkšia hokejka by mohla odvrátiť nejednu tragédiu alebo infarkt trénera.

Jednoznačne však platí: kompozity sú tvrdšie, drevo mäkšie.