Ako vybrať základnú výstroj pre brankáraMaska, vesta, nohavice, korčule, betóny, lapačka a vyrážačka.

 

S postom brankára došla prevratných zmien aj výbava. Tie tam sú doby, kedy do betónov výrobcovia pchali konskú srsť. Elegantný doktor dnes vo fabrike Reebok do chráničov pichne injekciu EPE peny. A cez ňu ešte jednu, mäkšiu alebo tvrdšiu. A cez ňu ďalšiu. A možno ešte jednu, ak dotvára profi model.

Väčšina dnes bežne dostupné výstroje sa od seba na pohľad príliš nelíši. Násobne však cenu dokážu posunúť materiály použité na výrobu. Umelá koža, alebo nylon? Kov, kompozit alebo plast?

Ak hráte len rekreačne, vyberáte ak výstroj pre dieťa, poloprofesionálne či začiatočnícke modely môžu stačiť. Ak ašpirujú na eso, mierite vyššie.

Všetci však musia venovať dôslednú pozornosť výberu správnej veľkosti a mať vždy na pamäti, že správne číslo je relatívna - jednotlivé kusy výstroje na seba nadväzujú. Prekrývajú sa alebo susedí tak tesne, že nech začnete od hlavy k päte, od päty k hlave alebo odprostred, zmysel má dávať celok.

MaskaNetreba vysvetľovať, na čo je.

Veľkosť

Či kupujete online alebo v kamennom obchode, údaj o obvode hlavy rozhodne nie je na škodu. Krajčírsky meter veďte okolo hlavy vo výške, v ktorej nosíte čiapky a klobúky, tj. Asi v polovici čela.

Namerané číslo dobre porovnajte s tabuľkami výrobcov. U rôznych výrobcov môže rovnaký obvod hlavy zodpovedať inej veľkosti.

Ak máte možnosť masku vyskúšať, nasaďte ju na hlavu tak, aby tvárový otvor začínal približne 1 cm nad obočím.

Chránič brady nastavte tak, aby nedochádzalo k pohybu masky do strán alebo bližšie k brade. Zadná časť masky utiahnite do stavu mierneho tlaku - tak, aby maska ​​sedela, ale zároveň netlačila.

U nasadené a utiahnuté masky prekontrolujte, že výstuhou tesne ale pohodlne prilieha k čelu, tváram a brade.

Medzi výstuhou a týmito kritickými partiami by nemali byť medzery. Hlavou skusmo pohnite nahor, nadol a do strán a uistite sa, že maska ​​neuteká.

Skontrolujte zadnú časť masky a uistite sa, že medzi zadnou časťou a zvyškom masky nie je príliš veľká škára. Nemala by presahovať 1 cm. Nemala by cez ňu presvitať hlava!

V ideálnom prípade masku vyskúšajte aj s vestou, pretože vzhľadom k rôznym dĺžkam spodných častí masiek a inak vysokým ramenám a chráničom krku na vestách môžu niektoré kombinácie sťažovať pohyb hlavou.

Štýl

Rôzne masky môžu mať rôzne tvary a výber závisí od rozpočtu a osobnom vkuse.

Vyššiu pozornosť treba venovať mriežke.

Kým klasický, plne mriežkovaný štýl je prípustný na všetkých úrovniach, v maske s mriežkou typu Cat Eye na niektorých úrovniach chytať nedá.

Kompromisom je mriežka Cat Eye s certifikátom HECC, ktorá drôtom navyše zneprostupňuje klasické Cat Eye hľadí. V maske s touto mriežkou možno chytať na všetkých úrovniach.

Vesta


Samotný pojem vesta v súvislosti s brankárskym brnením odkazuje na doby, kedy gólmani kombinovali ochranné vesty s chráničmi na ruky.

Dnešné vesty predstavujú kompletné chránič hornej polovice tela - chrbta, ramenách, hrudníka, brucha, paží a v určitej miere aj krku.

Telo by vesta mala nielen chrániť, ale aj neobmedzovať v pohybe. A pretože na pažiach susedí s dvojicou pre chytanie nevyhnutných rukavíc a v páse s nohavicami, je nutné pri výbere dbať, aby neprekážala.

Najmä profesionálni brankári logicky mierili na najľahší a zároveň najodolnejšie materiály, ale aj oni musia dbať na veľkosť, pretože aj najľahší použité materiály brankára brzdí, ak vystužujú nepadnúciu vestu.

Ako správne určiť veľkosť

1. Vesta musí dokonale sedieť na ramenách a okolo krku. Okolo krku musí byť dostatok priestoru, ale nie toľko, aby vesta kĺzala do strán.

2. Lakte musia zapadnúť presne do určených chráničov.

3. Chránič hrudníka a brucha by mal končiť v páse. ak siaha príliš nízko, aj keď brankár vestu nezakasává do nohavíc, bude mu prekážať, keď sa predkloní.

4. Chrániče rúk by mali končiť 2-3 cm nad zápästím. Ak sú príliš dlhé, prekážajú v pohybe zápästia a tým hre rukami. Ak sú príliš krátke, s manžetama rukavíc dotvárajú nebezpečné medzery, ktorými prúdi bolesť. Niektoré modely viest umožňujú dĺžku chráničov ramien posunúť .

Ak nakupujete v obchode

Je dobré so sebou pribrať masku a nohavice .

Keďže rôzne modely viest môžu mať rôznu výšku chráničov ramien i krku, je dobré sa uistiť, že nebudú prekážať maske.

Aj keď vestu nechávate mimo nohavíc, je stále múdre skúsiť ju s nohavicami a mať istotu, že nič netrie.

V ideálnom prípade je dobré vestu skúšať is lapačkou a vyrážačkou, najmä ak nie ste zacielený na model s nastaviteľnou dĺžkou chráničov ramien.

Ak nakupujete online

Ste odkázaní na vždy zavádzajúce tabuľky.

Tradičným kritériom je obvod hrudníka:

Obvod hrudníka v cm

Veľkosť vesty

Youth

56-66

S/M

61-71

M/L

Junior

66-76

S

71-81

M

76-86

L

Senior

91-101

S

97-107

M

102-112

L

107 a viac

XL


Problémom je fakt, že aj púhych sto osemdesiat cm vysoký chlapík môže mať hrudník ako slon.

dopomôcť teda budiž tabuľka veľkostí určených podľa výšky a rozpätia paží.

 

Výška v cm

Rozpätie paží v cm

Veľkosť

Youth/Junior

122-130

122-130

S

131-140

131-140

M

141-149

141-149

L

150-155

150-155

XL

155-163

155-163

XXL

Intermediate/Senior

152-158

152-158

XS

159-166

159-166

S

167-176

167-176

M

177-184

177-184

L

185-196

185-196

XL

Iste ste si všimli, že by mala výška zhruba zodpovedať rozpätiu paží. Nemožno však vylúčiť ani výskyt stoosemdesiat centimetrov vysokého chlapíka s hrudníkom ako slon a enormne dlhými či krátkymi rukami.

Potom nezostáva než doporučiť kúpiť model vesty umožňujúci nastaviť dĺžku chráničov ramien.

Nohavice


Sú celkovo objemnejšie než nohavice hráčov, a to hlavne z bezpečnostných dôvodov - vo strelám často vystavených oblastiach - ale tiež preto, aby v bránke vyplnili viac priestoru.

Typ brankárskych nohavíc voľte s ohľadom na osobné preferencie.

Ak máte vestu radšej zastrčenú do nohavíc, potrebujete buď v páse voľnejší model typu barrel fit, alebo o veľkosť väčšie číslo, ktoré neskôr vyplníte chráničmi. V každom prípade sa nezaobídete bez trakov.

Ak máte vestu radšej vonku, hore zúžený a padnúci strih nohavíc chráničom umožní prehrnút sa cez nohavice ako nadbytočná slanina.

Veľkosť

Klasická škála možností: Youth/Junior/Intermediate/Senior

Všeobecne sa ponúka k civilnému pasu brankára pripočítať 20-25 cm a práve v takej veľkosti zaobstarať pár nohavíc, ale výška, typ postavy a taky pokročilosť vec komplikujú.

Nohavice navyše predstavujú stred i mostík medzi vestou a betóny, preto - aby ste predišli drhnutiu - mali by ste nohavice skúšať spolu s betóny a vestou.

Tabuľky veľkostí

Intermediate/Senior

Veľkosť

Civilná šírka pása v cm

Šírka pása nohavíc v cm

XS

61-66

81-86

S

71-76

91-97

M

81-86

102-107

L

91-97

112-117

XL

102-107

122-127

XXL

112-117

132-137Youth/Junior

Veľkosť

Civilná šírka pása v cm

Šírka pása nohavíc v cm

XS-S

51-56

66-71

M

61-66

76-81

L

66-71

81-86

XL

71-76

86-91

XXL

81-86

97-102

Korčule

V porovnaní s hráčskymi mávajú brankárske korčule nižšej členok, kratší jazyk a oveľa mäkšiu, ak vôbec nejakú, výstuhu v oblasti achilovky - aby gólmana čo najmenej obmedzovali v pohybe.

Zatiaľ čo vo vyšších partiách nohy chránených betóny brankárske korčule vypchávkami šetrí, špička, päta i spodný obvod nohy sú chránené kapotážou z tvrdeného plastu alebo kompozitných materiálov. Tento pancier zároveň drží nôž.

Nože brankárskych korčulí sú širšie aj dlhšie ako nože tých hráčskych, pretože nôž brankárske korčule schytá viac a musí sedieť na ľade.

Ako vybrať tie správne?

Rovnako ako v prípade hráčskych korčúľ je základným kritériom veľkosť.

Číslovanie veľkostí brankárskych korčúľ je rovnaké ako u hráčskych korčulí a pravidlá platia podobné.

Obvykle potrebujete korčuli o číslo až číslo a pol menšie ako veľkosť bežné topánky.

S šírkou si hlavu lámať nemusíte, ak vám nikdy žiadny model topánok nepripadal príliš tesný. Ak vás kedy niektoré topánky z bokov tlačili, alebo ste sa do nich vôbec nezmestili, mali by ste zvýšenú pozornosť venovať i šírke. Šírka korčúľ je značená písmenami D, E, alebo EE.

D - bežná šírka
E - širšie
EE - extra široká

Ak ste v obchode

Nezabudnite si vziať herné ponožky.

Akonáhle vkĺznete do korčule, snažte sa v nej nohu posunúť čo najviac dopredu - palec by sa mal dotýkať špičky korčule. Medzi zadnou časťou topánky a vašej pätou by v tú chvíľu malo zostávať miesto pre jeden prst (ruky).

Je potrebné, aby brankárske korčule sedeli. V špičke však potrebujete kúsok voľného priestoru, aby vás toľko nebolel prípadný zásah pukom.

Ak zostáva medzi pätou a zadnou časťou topánky, vhodný priestor, posuňte nohu v korčuli späť dozadu, tak, aby sa päta dotýkala topánky.

Dôkladne utiahnite šnúrky. Pri šnurovanie by korčule mala zostať celou dĺžkou noža naplocho k zemi. Šnúrky uťahujte smerom von z očiek.

Akonáhle korčuli dôkladne zaviažete, radu očiek by mali byť rovnobežné. Ak sa smerom nahor rozbiehajú von, vzniká ak medzi topánkou a jazykom škára, ktorou možno vidieť bočný okraj jazyka, alebo dokonca noha, topánka je moc úzka.

Naopak, ak sa po dôkladnom zašněrování topánky radu očiek príliš výrazne zbiehajú, topánky možno potrebujete užšie.

Ak je všetko v poriadku, vstaňte a uistite sa, že vám korčule neprekáža v pohybe.

BetónyRovnako ako maska ​​robia brankára brankárom - nielen napohľad.

60 percent všetkých striel mieri do spodnej polovice bránky. Betóny teda zásadným spôsobom chráni nielen nohy gólmana, ale taky účet jeho tímu.

Práve u betónov môžu byť cenové rozdiely medzi vyššími a nižšími modely priepastné, bez toho, aby medzi nimi existoval očividný rozdiel.

Syntetická koža miesto nylonu, viacvrstvová ochranná pena vnútri, kovové spony miesto plastových, kožené opasky miesto nylonových a hoci betóny na prvý pohľad vyzerajú rovnako, váhou, kvalitou aj životnosťou predstavujú odlišné svety, čo môže reflektovať desaťtisícový rozdiel v cene.

Čo sebevyšší kvalita nikdy nezmení, je nutnosť, aby betóny sedeli.

Ako určiť veľkosť?

Bohužiaľ aj veľkosť betónov podlieha osobitosti a zmyslu pre humor jednotlivých výrobcov, takže získať vaše číslo znamená mať vyhraté len napoly.

Niektorí výrobcovia odporúčajú určiť veľkosť betónu na základe miery nasnímané medzi podlahou a stredom kolena brankára sediaceho s nohami ohnutými v pravom uhle a chodidlami naplocho k zemi.

Americká metóda radí sčítať vzdialenosť medzi stredom kolená a členkom sa vzdialenosťou medzi stredom kolená a bodom stehná, do ktorého výšky by vám mal siahať betón snov - ak tomu pripočítať číslo korčule (v americkej norme).

Ak meriate v centimetroch, aby bol výsledok použiteľný pre porovnanie s tabulkama jednotlivých výrobcov, nameranej dĺžky podeľte číslom 2,54 (za účelom prevodu na palce).

Správne padnúca betón brankári perfektne sedí na kolene stredom vnútorného kolenného chrániča . Aby ste mali istotu, betón je treba zapnúť a vyskúšať s korčúľ.

Priestor pre rast tých vo vývine je žiaduce, ale stred kolená by od stredu chrániče na koleno nemalo deliť viac ako pár centimetrov (doslova).

Typ/štýl

Stojaci a véčkari, zdá sa, betóny zavesili na klinec.

Väčšina dnešných gólmanov chytá buď motýlikom alebo hybridným štýlom - a väčšina firiem tomu prispôsobila výrobu.

Betóny určené pre motýliky

Veľmi tuhé - hlavne medzi kolenami a stehnami. Mávajú predzahnuté, doskové čelo bez špekáčikov. Kraje sú zvyčajne bez zlomov, hoci niektorí výrobcovia teraz experimentujú s internými zlomy, ktoré betóny pre motýliky predsa len trochu zohebňují. Chrániče kolien bývajú tuhšie. Priestor pre holeň je relatívne plytký, aby betón ľahšie rotoval okolo nohy, keď motýlik roztvára krídla.

Betóny pre hybridný štýl

Na čelnej strane mávajú klasické kolenné špekáčiky, aby bolo jednoduché betóny ohnúť. Krajné špekáčiky sú oveľa flexibilnejší vďaka zlomom nad aj pod kolenom. Holennej otvor je oveľa hlbší, aby betón príliš nerotoval pri divokejších pohyboch brankára.

Akákoľvek prefabrikovaná kategorizácia je však relatívna.

Nemusíte nutne byť štýlovo vyhranený typ gólmana a predsa vám niektorý typ betónov môže vyhovovať - a iný nie. naopak; kľudne môžete byť klasický motýlik a preferovať betóny pre hybridy.

LapačkaRukavice na ruku, v ktorej nedržíte hokejku. Skladá sa z troch hlavných častí - rukavice, koše a manžety.

Niekedy vyzerá impozantne. Efektné zákroky s rozmachom baví ochodze.

Švihnutím naprázdno a lapením vzduchu pobavíte taky - súpera. Aby ste kvalitne lapali, je najprv nutné lapiť vhodnú lapačku. A pre mnoho brankárov je lapačka najosobnejší častí výstroje.

Gard

V kamennom obchode ho snáď nepomýlite, ale pri nákupe online je nutné mať na pamäti, že klasický gárd znamená lapať ľavačkou, v obrátenom garde puky chytáte pravačkou.

Veľkosť

Najdôležitejším kritériom je veľkosť. Aby lapačka plnila svoj účel, musíte byť schopní ju zovrieť a tým zavrieť kôš. Prsty v rukavici musia siahať dosť ďaleko na to, aby obopínali obvod lapačky a tak vyvinuli potrebnú silu k zatvorenie koša. Dospelí sa silnejším stlačením znesú nejaký ten priestor navyše, ale hlavne deťom by mala rukavice sedieť a voľný priestor pre prsty by nemal presahovať 1 cm.

Nebezpečné myšlienky

Predstava, že väčší kôš znamená väčšia pravdepodobnosť ulapenia puku, hocikoho zvedie k nákupu väčšej lapačky, než potrebuje. S väčším košom ide ale ruka v ruke väčšiej rukavice. Ak nie ste schopní lapačku zavrieť, nič nelapíte.

U detí potom príliš veľká lapačka pôsobí komicky.

Jednak môže byť pre dieťa moc ťažká, takže reaguje pomaly a nestačí nič chytiť, druhak nie je malý brankár schopný ju zavrieť, takže keď už niečo chytí, hneď to zase pustia.

V extrémnom prípade, kedy dieťaťu rukavice Pland okolo zápästia, môže lapačku zložiť dobre mierená strela. Rodičia na tribúnach spokojne brumkáte, „ však on do nej dorastie, ” zatiaľ čo lapačka aj s pukom končí v bránke.

Odoberte svoju mieru

Rovnako ako u vyrážačky číslo ruky, podľa ktorého výrobcovia delia lapačky na rôzne veľkosti, získate zmeraním dĺžky medzi začiatkom dlane a špičkou prostredníka. Ako vždy však pamätajte, že tabuľky sú len dopomoc.

Uhol

Tvar rukavice predurčuje uhol, v ktorom je potrebné zovrieť ruku, aby ste lapačku zavreli.

Čím nižšia uhol, tým viac lapačku zatvárajú ukazovák a palec.

Čím vyšší uhol, tým pasívnejší palec, a tým viac lapačku zatvárate zvyšnými prstami.

V praxi by lapačka s vyšším uhlom mala vyhovovať brankárom, ktorí ju drží vyššie, naopak lapačka s nižším uhlom tým, ktorí ju udržujú ktorej. Môže to však byť presne naopak.

Kôš

Výplet medzi palcom a ukazovákom, spevnený buď jedným alebo dvoma výstužnými pruhmi (občas niekto flirtuje aj s tromi).

Výplet býva buď nylonový, alebo z bavlny. Obaja fungujú, ale bavlna je o niečo elastickejšie a tak môže pomôcť strelu rýchlejšie skrotiť a udržať.

Väčšina brankárov má kôš rada čo najhlbšie, neb im dáva pocit bezpečia, ale niekomu väčšia hĺbka prekáža.

Téčko (jeden výstužný pruh) má viac siete. Tým, že ranu absorbuje iba jeden výstužný pruh, ju možno lepšie cítiť v celej lapačke. Gólmanovi tak téčko dáva pocit istoty, že vie iste, kedy ju má.

Véčko čiže dvojité téčko (dva pruhy) zase rýchlejšie tlmí energiu a rotáciu puku, ktorý nemá takú tendenciu vyskočiť, keď lapačku nezatvoríte. Vďaka dvojitej výstuže sa rana lepšie rozloží a lapačka sa tak rýchlo nevyťahá. Niekto však vo véčku môže postrádať cit.

Chránič

Manžeta lapačky - síce v menšej miere ako doska vyrážačky, ale predsa - slúži k ochrane zápästia a vyrážanie pukov.

Rovnako ako doska vyrážačky môže byť zaoblená v rôznych uhloch, ktoré uľahčujú sklepnutí pukov v rôznych smeroch, viac alebo menej v súlade s vaším štýlom alebo zámerom.

Manžety, ktoré od lapačky nedeľou žiadny zlom, bývajú tuhšie a puky odrážajú predvídateľnejšie.

Manžety, ktoré lemuje zalomenie, menej obmedzujú pohyblivosť zápästia a lepšie vyhovujú gólmanom, ktorí tiahnu k rozohrávke a lapačku viac používajú k hre s palicou.

Zapínanie

Každá firma používa trochu iný systém, ale všetky dnešné lapačky obsahujú upínacie pásky na zápästie, ruky a prsty, ktoré vám umožnia ruka v lapačke zafixovať podľa ľubovôle, tak, aby rukavice vyhovovala vašim potrebám pre chytanie i rozohrávku.

Dotvarovanie

Niektoré modely umožňujú zrýchliť proces dotvarovania novej lapačky rozpečením v teplovzdušnej rúre alebo kúpeľov v teplej vode. Než sa do tvarovania pustíte, uistite sa, že je vôbec možné a aké metódy, teploty a časy odporúča výrobca.

Obvykle by teplota vody alebo vzduchu nemala prekročiť 60-70 stupňov Celzia a rozpečenie alebo kúpeľ by nemali trvať dlhšie ako 8-10 minút.

Pred rozohriatu lapačku nasadíte, utiahnete a rozhýbete, uistite sa, že nepáli.

VyrážačkaLapačka, tá sa má.

Ruka gólmana, v ktorej onen drží hokejku, musí nielen chytať, ale taky hrať, a chytať musí nielen hokejkou, ktorú drží takmer výhradne sama, ale taky vyrážačkou, v ktorej hokejku drží.

Vyrážačka má teda dvojakú úlohu:

1. Umožňovať komfortné držanie palice.

2. Chrániť ruku (a bránku).

Niet teda divu, že sa skladá z dvoch hlavných častí, z ktorých jednou je rukavica, druhú doska.

Prvým dôležitým kritériom je veľkosť

Regály s hokejovou výstrojou okupujú vyrážačky štyroch veľkostí: Youth, Junior, Intermediate, Large.

Veľkosť vyrážačky presne korešponduje s dĺžkou rukavice, takže je potrebné orientovať sa podľa veľkosti ruky skôr ako podľa veku.

Dĺžku ruky nameriate medzi špičkou prostredníku a začiatkom dlane. Na základe získanej dĺžky a tabuľky nižšie určíte, na ktorú kategóriu mieriť:

Kategórie

Youth

Junior

Intermediate

Large

Veľkosť ruky

11,9-14,3 cm

14,4-16 cm

16,1-17,8 cm

17,9-21,3 cm

Skutočná veľkosť sa však u rôznych výrobcov môže líšiť.

Medzi špičkama prstov a rukavicou by nemalo visieť o mnoho viac ako pol centimetra priestoru, neb príliš voľná rukavice neumožní zovrieť rukoväť palice, bez vyrážačka kolísala, čo nie je žiaduce.

Na druhej strane nie je žiadúce ani príliš obmedzujúca tieseň. Manžeta rukavice vyrážačky by sa mala o 3-5 cm prekrývať ts koncom chráničov paže.

Druhým dôležitým kritériom je strana

Najmä keď nakupujete online, treba ustrážiť, aby vyrážačka pasovala na ruku, ktorou vyrážate. Vyrážačka pre chytanie v klasickom garde pasuje na pravačku. V obrátenom garde patrí na ľavačku.

Tretím kritériom je typ

Keďže vyrážačky môžu líšiť stupňom poskytovanej ochrany a zlomené prsty alebo zbytočné šrámy nie sú ničím príjemným, je potrebné nákup zamerať na model zodpovedajúci vašej hre.

Ochrana prstov

Väčšina prstov zviera shaft a tak sa drží stranou paľby. Ukazovák však smeruje dole po príložníka a priťahuje nešťastie. Dbajte, aby rukavice dostatočne chránila prsty zvierajúce palicu.

Postranná ochrana

Vyrážačka je často naklopená alebo sklonená tak, aby puky odrážala do rohu klziska. Vtedy je najviac na rane zápästie. Vyrážačka by teda mala mať aj bočný chránič, ktorý pokryje zápästie.

Krivka

Horná časť dosky môže byť v rôznej miere zakrivená - tým uľahčovať (alebo naopak sťažovať) vyrážanie pukov v istých uhloch.

Pozícia dosky voči rukavicu

Doska môže byť na rukavicu upevnená v rôznych polohách. Najbežnejšie sú:

1. Vycentrovaná
2. Predĺžená cez končeky prstov

Vo vycentrovanej polohe je plocha dosky pravidelne rozložená cez celú zadnú časť ruky. Dodáva pocit rovnováhy a nesťažuje pokladanie hokejky na ľad.

Predĺžená doska môže byť smerom ku končekom prstov dlhšia až o 5 cm, čím umožňuje vyraziť strely, na ktoré by inak gólman nedosiahol, ale zase trochu komplikuje pokladanie palice.

Keď vyrážačku kupujete v obchode

Neváhajte so sebou zobrať hokejku . Rôzne typy rukavíc a ochrany prstov môžu zásadne ovplyvniť váš úchop a preto je dobré hneď na mieste vyrážačku zmerať vaším štýlom.

Nie je od veci zobrať aj brankársku vestu, aby ste mali istotu, že sa dĺžka chráničov paží neperie s manžetou rukavice alebo hranou vyrážačky.