Ako zviera

Brzdící padák

Hokej je zvláštny šport: Jeden - dva - tri rýchle kroky - stop! A zase päť zpät - stop! bodycheck - na zem - hore a dole - šprint cez celé ihrisko, strela - idete striedať. Na lavičke sa plaší srdce. V spánkoch pulzuje, ako by ste bežali maratón. Len sa trochu upokojí - späť na ľad.

Ktoré zviera?

Skoro všetko má prírodné paralelu. Jeden je silný ako býk, druhý nevrlý ako jazvec, tretí mrštný ako rys. Ktoré zviera sa štýlom a rytmom pohybu najviac podobá hokejistom? Došiel som k prekvapivému záveru.

Veverka

Pozerajte sa: hop - hop - hop - stop! Krátky odpočinok, dva tri šialene rýchle skoky a šprint nahor po päťmetrovom kmeňa. Odpočinok, šprint po vetve, gigantický skok: akákoľvek chyba - veľká chyba. Fyzikálne zákony popierajúce dopad, odpočinok, a ďalšie fyzikálne zákony popierajúce šprint po kmeni - dole - s občasnými záseky na mieste. Ako to robí? Má pazúriky. A chvost.

Ale taky silu. A výbušnosť. Je presná.

Nerobí žiadne zbytočné, rozviate kroky. Má rovnováhu v pohybe aj v stoji - a občas balansuje na špičke pazúriky. Veľa odpočíva. Niet divu. Ale keby bola osvalené a výbušná, leč nemala aeróbnu fyzičku, v pauzách by medzi tými šílenostma kolabovala.

Od farmárov ku gorilám, od goríl k veveričkám

Suchý hokejový tréning prešiel za posledných sto rokov radikálnym vývojom. Najskôr sa súdilo, že stačí samotná hra - a stačila. V dobe počiatkov NHL väčšina hráčov farmařila. Hokej hrali pre radosť, v práci posilňovali. Prirodzene - nie preto, aby boli silní, ale ako súčasť snahy zorať alebo zaliať poľa. Skôr než svaly trénovali ťažké, ale zároveň rôznorodé pohyby. S profesionalizáciou hokeja as nástupom techniky, ktorá človeka posadila na zadok, potreba cielenej suchej prípravy vzrástla. Kto netrénoval, zaostal. Napriek tomu sa ešte v sedemdesiatych rokoch v šatniach o prestávkach fajčilo. V osemdesiatych a hlavne deväťdesiatych rokoch hráči začali viac posilňovať. Dlhú dobu cvičili ako kulturisti. Boli nasvalení a silní, ale za cenu horšie obratnosti. Po štrajku v sezóne 04/05 prešiel hokejový tréning zmenou. NHL sa v snahe zvýšiť atraktivitu súťaže rozhodla chrániť šikovné hráče - prísnejšie trestať držanie, hákovanie, údery na hlavu - nebezpečný alebo dynamiku hry spomaľujúci kontakt. V príprave na sezónu tak hlavne u šikovných útočníkov z klasických ťažkých posilňovacích cvikov zostal len drep, mŕtvy ťah, pár iných - a niekedy ani to nie.

Pre neveriacich a protestujúci: Netvrdím, že brutálnej sile a bicepsom v hokeji odzvonilo, ale keď sa pozriete na ideál dnešnej postavy útočného hráča, ku kulturistovi ďaleko. Silné, svalnaté nohy a pomerne pevný stred tela, leč vršok pripomína vytáhlého boxera strednej váhy. Ak omrknete jeho letný tréningový plán, zistíte, že sa podstatná časť zameriava na rýchlosť, výbušnosť, obratnosť, vytrvalosť a rovnováhu - a mieria hlavne k nohám a stredu tela. Snáď viac než činky dnešné hráčov zaujíma tréning všetkého, čo sa v angličtine súhrnne pozýva agility .

Čo je to?

Mrknite na tréning psov.

agilnosť, agilita, agility - je schopnosť prudko zmeniť smer vo vysokej rýchlosti s čo ​​najmenšou stratou rovnováhy a rýchlosti.

Na docielenie čo najlepšie schopnosti zmeniť smer pohybu vo vysokej rýchlosti je potrebné zamerať sa na:

Rýchlosť - aby ste boli schopní nejakú vyvinúť.

Silu - aby ste boli schopní prekonať odpor gravitácie a / alebo zotrvačnosti pohybu.

Koordináciu - pre schopnosť ovládať telo vo vysokej rýchlosti v lade so zmysly (koordinácia oka a ruky, oka a nohy).

Rovnováhu (statickú i dynamickú) - aby ste nemali problém balansovať na mieste ani v pohybe.

Vytrvalosť - aby vás to vystavil čo najmenej.

Ako na to

Väčšina ľudí o športovom tréningu premýšľa buď v kontexte snahy získať schopnosť vykonávať nejakú činnosť čo najdlhšie (vytrvalosť), alebo niečoho okamžite zdvihnúť čo najviac (sila). Hoci agility tréning predpokladá a vyžaduje značný podiel oboch, jeho podstatou nie je vydržať čo najdlhšie ani zvládnuť čo najviac, ale zvládnuť vec čo najlepšie v čo najvyššej rýchlosti. Kým vytrvalosť zvyšujete predĺžením času vynaloženého na tréning a pri tréningu sily zdvíhate čo najvyššiu hmotnosť - idete až do zlyhania a vyčerpania, pri agility tréningu sa snažíte o čo najlepšie zvládnutie.

Zmyslom nie je sa u neho strhať.

Ak časom ste schopní bez straty energie a sily pridať ďalšie "opakovanie", nerobíte tak preto, aby ste boli schopní ešte jedenkrát opakovať to isté, ale aby ste v jednom tréningu skúsili niečo iné.

Podstatou agility tréningu nie je motorická rutina, ale snaha sa jej vyhnúť.

Kto by to nemal robiť?

Ľud z formy. Možno predchádzajúce riadky niekoho zlákali a hovorí si - no jo, nestrhám sa, nie je to ťažké ani dlhé, konečne tréning pre mňa. Agility tréning vytrvalosť a silu predpokladá. Smeruje k ich využitie v určitej forme a určitom intervale - a hoci silu i vytrvalosť pomáha rozvíjať, nemôže byť ich základom. Slúži k ich doformování, aby mohli byť čo najlepšie využité pre konkrétny šport. K agility súťaži na psom cvičisku nepošlete vyžraného Basseta, hoci z hľadiska záťaže na kondícii je pre neho prebehnúť lávku ľahšie než ubehnúť päť kilometrov. U prebiehanie lávky síce nehrozí, že dostane infarkt, ale reálne hrozí, že spadne a zraní sa.

Kto naopak áno

Ľud vo forme - športovci. Najmä tí, ktorých šport vyžaduje schopnosť rýchle zmeny pohybu vo všemožných uhloch a smeroch.

Ako na to

Nech trénujete vonku, alebo vnútri, poriadne sa do toho obujte. Tréning má byť pestrý, ale každý športovec nech volí drill v pohybe a rytme, ktoré sú najbližšie jeho športu. Hráč volejbalu musí byť schopný vyhnúť sa spoluhráčmi, ale ťažisko jeho výkonu spočíva v načasovaní, sile a koordináciu výskoku. Jeho agility tréning by mal obsahovať viac vertikálnych skokov než šprintov medzi kuželkama.

U hokejistu je tomu presne naopak.

Objem

Bežne by jeden tréning mal pozostávať z podobného množstva sérií a opakovaní ako tréning jednej partie v posilňovni. Dajme tomu 3-5 sérií po 6-10 opakovaniach. Jedným opakovaním však mienim jeden šprint. Interval záťaže a odpočinku by mal zodpovedať vášmu športu, ale hlavne vašej potrebe, tak, aby ste boli schopní budúci opakovanie vykonať nevyčerpaný a s iskrou. Niektoré veci vyžadujú dlhší odpočinok medzi opakovaniami, iné kratšie. Priemerne by pomer medzi dobou záťaže a odpočinku mal byť 1:5. Ak desať sekúnd vykonávate napr laterálna skoky cez prekážku, pred ďalším opakovaním by ste mali odpočívať sekúnd päťdesiat.

Dôležitý je pocit. V druhom rade interval vášho športu. Tri série po šiestich opakovaniach sú ideálne pre začiatočníkov, alebo ak chcete agility tréning zavŕšiť posilňovňou. Piatich sériám po desiatich opakovaniach odporúčam vyhradiť samostatný deň.

Ako často

Agility tréning - najmä v objemnejšie variante - nevykonávajte častejšie ako dvakrát týždenne. Regenerujte aspoň jeden deň, ideálne dva alebo tri (berte do úvahy vek).

Lifestyle

Pite (vodu a iné vhodné nealkoholické nápoje). Dobre spite. Dobre jedzte. Ak agility nekombinujte s posilňovňou, nie je treba zásadne navyšovať príjem proteínov (jete chcete správne a vybalansované). Skúste pridať sacharidy (ryža, zemiaky), vitamíny a minerály (pestrá zmes zeleniny a ovocia) - a to hlavne ak v období drilu makáte na vytrvalosti. Po agility postupujte, ako keď skončíte v posilňovni. Pretiahnite sa. Počas polhodiny doplňte sacharidy, najneskôr za dve hodiny zjedzte vybalansované jedlo (nie rožok s nugety). Ak máte z Drill zlý pocit, ak nie vám, prestaňte.

Alebo ...

Vždy začnite poriadnym rozcvičkou

Priznávam - na rozohriatie pred posilňovňou alebo vytrvalostným behom kašlem. Poznám svoje telo, nikdy som sa pri posilňovaní ani joggingu nezranil. Je to moja vec - a hlúposť, pretože ku starobe - hlavne v posilňovni - má najlepší séria býva tá druhá. Pred agility tréningom sa však dôkladne rozcvičíme. Riziko natiahnutia / natrhnutie svalu alebo šľachy, vyvrtnutie členku a iných príšernosť je - keď sa pol hodiny púšťate čo najrýchlejšie zľava doprava, potom zase sprava doľava a všade medzi - úplne iné, ako keď robíte tridsať minút v ľahkom tempe / hranatým pohybom to isté. Pretiahnite sa, rozklusejte, rozhopsejte do strán. Vyhrabete švihadlo. Pár minút si zaskákejte. Skáčte znožmo, poklusom aj na jednej nohe. Vytočte boky. Rozhýbajte kĺby.

Keď cítite, že máte tú správnu telesnú teplotu ...

Buďte veverička

Výbušnosť a rýchlosť

Korčuľovanie je špecifický pohyb. Vedci však, či veríte, potvrdili, že najpresnejším indikátorom rýchlosti korčuľovania je - mimo rýchlosť korčuľovanie - rýchlosť šprintu. Kto rýchlo behá, má šancu rýchlo korčuľovať.

Beh hore

Klasika veveričiek. Nie tak úplne agility drill. Spôsob zlepšenie akcelerácie a výbušnosti.

Potrebujete: kopec alebo schody

Vždy som šprinty do kopca prevádzal 6 týždňov v rade, každý druhý deň, maximálne v piatich opakovaniach.

Cez víkendy pauza a beh na vytrvalosť, 30-40 minút. Nie, že by to zo mňa urobilo maratóncov. Mám len dobrý pocit, že vybalancovávám rýchlostné drill.

Keď mi šprinty do kopca začnú pripadať moc ľahké, zavŕšime je drepy s činkou.

Bez ohľadu na mňa

Všeobecné odporúčania radia behať hore len dvakrát do týždňa - s aspoň denným rozostupom. Samozrejme, pred tým sa zahriať - po tom pretiahnuť. Za seba môžem povedať: po šiestich týždňoch paráda. Cítim sa ako zviera - do schodov hopsáme ako kamzík a beriem ich po troch jednoduchým lýtkom.

Lenže ...

Problém som si uvedomil, keď som do kopca začal aj chodiť - veľa. Zmenila sa mi chôdza po rovinke - skrátil krok. Začal som napádať dopredu. Vtedy som pochopil, že - pre šport na rovnej ploche, akým hokej nepochybne je - šprinty do kopca predstavujú zlepšenie kondície alebo schopnosti v okamihu "zabrať", ale v inej polohe a s iným sklonom, než umožňuje ľad. Ako bench-press - vďaka ktorému zosilníte. Ale keď pod sebou máte lavičku, sedíte na striedačke. Do nikoho netlačíte. Tréner tlačí do vás. Ako doplnok alebo pre spestrenie fajn.

Ale ...

To, čo čakáte od šprintovanie v horách alebo na schodoch, vám dá padák. A padaj! Čo najrýchlejšie. Speed ​​Chute kladie odpor. Vy jemu taky, spočiatku. Vravíte si - predsa nebudem po ulici behať s padákom za zadkom - ale až podľahnete, odvďačí sa vám. Umožní ako do kopca šprintovať po rovinke. Ako by si vás k chrbtu pripútal protivietor. A keď sme pri protivetre ... Sprint s padákom na chrbte, fučí ak trochu proti vám, je ako šprint do kopca s batohom kameňov - čo vzhľadom na kĺby neodporúčam skúšať.

Výhodou je, že naozaj bežíte dopredu - nie nahor. Odrážate sa vpred, nie hore a vpred. Tým, že máte rezistenciu za chrbtom - nie na sebe, ako keď sa obtěžkáte závažím - zďaleka toľko netrpia kĺby. Ale hlavne: Mám pocit, že namiesto aby skracoval krok, trochu mi ho predĺžil. Ako moc beh s padákom spomaľuje, a v konečnom súčte zrýchľuje, overím tak, že ho počas posledného šprintu odopne. Na chvíľu mám za zadkom vrtuľu.

Čo akcelerácia?

Padák až toľko nezrýchli prvých pár krokov - z miesta. To možno vyriešiť rezistencie pásom.K medzi vami a niečím stabilným - treba pouličným svetlom.

Koordinácia, rýchlosť, dynamická rovnováha

Nejde len o to, korčuľovať / behať rýchlo. Veverička je presná, šikovná a koordinovaná.

Rebríkový drill

Koordinačné rebrík

Lepšie ako tanečné. Potrebujete: panáka alebo rebrík Kľudne oboje. Smiali ste sa dievčatám, že skáču panáka? Ak máte dcéru, sestru alebo neter, ktorá sa za vás nehanbí, poproste, nech vám nejakého nakreslí, naučí vás skákať - a tým pilovať koordináciu a šikovnosť. Ak ste odkázaní na seba, naučte sa to sami, alebo vyberte príbuznú pomôcku.

Rebrík

Je vlastne dlhý skákacie panák. Pre začiatok ním skúste len obyčajne prebehnúť - a nevynechať žiadnu medzeru. Svitá? Nebude to ľahké, ale keď vytrváte, zlepšíte spolu s rýchlosťou a výbušnosťou koordináciu a presnosť nôh.

Čo je dôležité

variovať. Nevytuhněte. Zmyslom rebríkových drilov nie je vedieť čo najrýchlejšie prebehnúť rebríkom - určitým vzorcom. Cieľom je zlepšovať šikovnosť a koordináciu - pritom výbušne. Až budete schopní prebehnúť rebríkom, skúste to bokom. Po jednej nohe. Pozadu. Potom po jednej nohe, as každou priečkou sa otočiť o deväťdesiat stupňov. Potom o sto osemdesiat. Potom skúste z každej medzery vystúpiť napravo, znova sa do nej vrátiť, o jednu postúpiť, naľavo, staré, postúpiť - a ďalej.

Stále si nakladajte. Mučte motoriku. Naučte mozog s nohami spolupracovať v jemňoulinkém štýle. Rutine sa vyhýbajte. Kedykoľvek budete sebekomplikovanější vzorec schopní proskákat / prebehnúť mechanicky, je to znamenie, že potrebujete viac (alebo menej). Ako mnohokrát opakovať to isté ako cirkusový op, skúste postup čo najpestrejšie striedať, aby ste nohy a mozog učili čo najlepšie reagovať na novú situáciu. Nutty sa v rýchlosti premýšľať, čo práve robíte, ktorou nohou a kam šliapete. Snažte sa uvedomiť si všetky pohyby. Až budete mať pocit, že stále nový impulz je už rutinou, zopakujte rovnaký vzorec trikrát po sebe. Nevytuhnout.
Až vás to tam hore unaví, skúste niečo nenáročnějšího na hlavu.

Koordinácia, sila, rovnováha, výbušnosť

Veverka nezaváha ani po dopade z niekoľkých metrov. Laterálny skok cez prekážku je výborné mučidlo.

Potrebujete: prekážku

Prekážka

A priestor - hlavne na výšku. Ak má to byť menej náročné na hlavu, je dobré sa do nej nepraštit. Zo vzpriameného stoja znožmo vyskočte čo najvyššie a do strany - aby ste sa bokom preniesli cez prekážku. S dopadom sa znova odrazte a skočte naspäť - a zase späť - a ďalej. Pre začiatok stačí šesť skokov. Trikrát zopakujte, pokojne s minútovou pauzou. Časom sa prepracujete k vyšším číslam a prekážkam. Možno usúdite, že potrebujete viac prekážok - cez ktoré skočíte viackrát naľavo, a potom viackrát vpravo - s medzidopadom / odrazom uprostred - a že potrebujete rôzne vysoké prekážky, aby ste mohli naľavo či napravo skočiť vyššie.

Pre pokročilú variantu odporúčam ľahké prekážky. Aby ste sa o ne nepřerazili - keby vám šťava došla skôr, než vám dôjde, že vám došla, alebo keby vám nedošlo, že v tom, čo ste upiekli, nasleduje "tá vyššia". Odporúčam stopnúť na čísle pätnásť, dať si minútu / minútu a pol pauzu, a ešte dvakrát zopakovať. Ak máte mrle, šetrite je na beh.

Koordinácia, rýchlosť, rovnováha, výbušnosť

Skúsili ste niekedy chytiť veveričku?

Sprint od méty k méte

Konečne drill, ktorý už sa trochu blíži hokeji.

Potrebujete: mety

Vytyčovacia méty

Kým rebríkový drill má precvičiť jemnosť a rýchlosť práce nôh na menšom priestore, šprintom od méty k méte usilujete o čo najvyššiu rýchlosť a dynamiku. Nejde len o to bežať rýchlo, ale taky rýchlo zabrzdiť alebo zmeniť smer. 6-8 metrov od seba si vytýčte méty. Pre začiatok dve. Vyštartuj od jednej, čo najrýchlejšie bežte k druhej. Zabrzdite a šprintujte späť.

Nabudúce druhú métu čo najrýchlejšie obehnite - a znova mažte k prvej. Alebo sa od druhej méty skúste vrátiť pozadu. Hrajte sa. Až vám to bude pripadať jednoduché, pridajte tretiu métu. A potom štvrtú. Vytvorte štvorec. Celý ho čo najrýchlejšie obehnite. Nabudúce vybehnite dopredu, od druhej k tretej méte bežte bokom, od druhej k tretej pozadu, od tretej ku štvrtej druhým bokom. Pridajte nízke prekážky . Méty si dajte za úlohu obehnúť vnútrom - potom pokračovať k ďalšej. Alebo pridajte méty, ktoré vás donúti kľučkovať. Spestrite si to ostrú zákrutou a štvorec prebehnite diagonálne. Navýšte rozostupy, nech máte šancu nabrať vyššiu rýchlosť - a prudšie brzdiť alebo zatáčať.

Zlákajte partnera

Drill nie je zďaleka tak efektívny, ak si predom naplánujete, okolo čoho, kam a kedy zabočíte. Keď vám niekto dá okamžitý povel, na ktorý musíte reagovať, ešte len to dostane správne prudký smer. Hlavné je, aby ste makali na 110 percent. Kašlite na to, či vyzeráte dobre. Tu nejde o štýl. Ide o maximálnu rýchlosť na čo nejmenjším priestoru - a čo najprudší brzdu a novú akceleráciu alebo zmenu smeru a uhlu pohybu.

Vybláznite sa.

Rýchlosť, rovnováha, výbušnosť

Dosť kecov o veverkách.

Ďalšia detská hra

Laterálne skoky cez vysoké prekážky zlepší silu, výbušnosť a koordináciu, ale schopnosť skočiť meter vysoko na ľade nevyužijete. Teda skoro (... striedanie).

Rýchle skoky cez nízku prekážku

Podobne ako rebrík zlepší prácu nôh, sú však ešte viac zamerané na rýchlosť - a rovnováhu.

Potrebujete: prekážku

Nemala by byť vyššia ako 15 cm, a mala by byť mäkká. Ak nič také nemáte, možnosťou je guma. Ak máte k dispozícii dievčatá, s ktorými nie je problém skákať gumu, proste je vytiahnite, nech ju napnú (ale zamlčí, že budete skákať hlavne vy). Ak nemáte nič, ani gumu, ktorú je možné natiahnuť pár centimetrov nad zemou, na podlahu alebo koberec prilepte približne 40 cm dlhý pruh pásky (také, aby ste ju potom mohli bez problémov odlepiť). Či už cez nízku prekážku, gumu alebo len pomyselnou prekážku, desať sekúnd skáčte čo najrýchlejšie tam a späť. Najskôr znožmo, dopredu a dozadu. Skok nech je čo najkratšia. Ide o rýchlosť. Desať sekúnd.

Desať až dvadsať sekúnd pauza.

Potom bokom. Tam a späť. Desať sekúnd. Pauza. Potom na jednej nohe. Dopredu, dozadu. Potom na jednej nohe bokom. Ak nemáte prekážku, ale len prúžok, dávajte pozor, nech cez neho nešoupete. Nohy musíte zdvíhať. Viac než o formu ide však o rýchlosť, výbušnosť a rovnováhu pri zmene uhla pohybe.

Prečo len desať sekúnd?

Akonáhle spomalíte, tréning už nie je efektívny. Zmyslom nie je získať schopnosť tohle opakovať hodinu, ale zvládnuť čo najviac čo najlepšie za čo najkratšiu dobu. Ucítite-li, že ste schopní rovnakú rýchlosť udržať dlhšie, môžete pár sekúnd pridať, ale nemá zmysel to preháňať. Po štyroch - piatich opakovaniach budete mať sotva dosť energie, aby ste bol pasívny napínací kolík. Až budú skákať dievčatá, inšpirujte sa
krokovými variantmi. Narozdiel od rebríka to však nekomplikujte. Ide hlavne o rýchlosť.

Balans

Hokejista ocenia hlavne schopnosť udržať balans na jednej nohe - pod tlakom. Skoky na bedňu jednonož, stoj pod paľbou na balančné podložke. Preverí, ako ľahké je vás rozklepať. Potrebujete: step-box , medicinbal , balančné podložku a partnera (alebo dva) O jednej nohe vyskočte na bedňu. Zoskočte. Opakujte. Až vám to bude pripadať ľahké, pridajte ďalšie bedňu. Na jednu vyskočte, zoskočte a hneď vyhopněte na druhú. Striedajte nohy. Skúste to aj bokom. Po každom dopade chvíli Stoj tu na mieste - ide o balans. Až vám to bude pripadať smiešne, nastupuje strašiak chudých aj tučných detí z hodín telocviku.

Medicinbal

Medicimbalová lopta

Až zase budete o jednej nohe po dopade machrovať ako plameniak, parťák vám hodí štvorkilovú guľu. Ou! Hoďte mu ju späť. Ešte stále stojíte rovno? Možno to chce skomplikovať. Nechajte si ľahší medicinbal hodiť práve vo chvíli, keď na bedňu dopadajú. Zoskočte. Vyskočte. Ešte jedenkrát. Nech medicinbal priletí viac z boku. Už to s vami zase nič nerobí? Chce to niečo menej stabilnejšieho.

Balančné podložky

Balančná podložka

Skúste na nej chytať medicinbal. Až sa adaptujete, ďalej variujte - stále svoje tréningové prostredie meňte.

Vytrvalosť

Nehrá dôležitú úlohu len pri behu na päť kilometrov. Umožní rýchlejšie zobrať sily medzi anaeróbnymi výkony. Využijete ju na ľade, pri agility tréningu aj v posilňovni. Sú to práve hráči, ktorí nezanedbali vytrvalosť, ktorí koncom tretích tretín komplikujú rozhodnuté zápasy.

Ako ju získať

Dostatočne dlhú a častú aeróbnu aktivitou. Rad hráčov počas sezóny osedlává rotoped. Niekto behá. Iný radšej inline korčuľovanie v dostatočnom tempe. Cez leto môžete skúsiť skok cez švihadlo. Vyžaduje vzpriamenejší postoj, čím kompenzuje dlhé mesiace v predklone. Nevyžaduje toľko času ako beh.

Objem

Aeróbny tréning odporúčam dvakrát týždenne. Aspoň dvadsať, nie výrazne dlhšie ako štyridsať minút. Potom nám ale vyvstáva otázka ...

Ako to všetko poskladať?

To je veda. Vytrvalosť trénujte v samostatných dňoch. Radenie jednotlivých drilov striedajte. Všetko má pre a proti. Keď začnete cviky na statický balans, prejdete na rebrík, a potom na šprint s padákom, je jasné, že pre šprint vám ostane najmenej sily. Ak šprintom začnete, zostane vám menej guráže a odolnosti na balančné cvičenie - a taky menej výbušnosti na rebrík.

Ak cviky na rýchlosť a výbušnosť (šprint do kopca a laterálnej skok cez prekážku) zaradíte po sebe, jeden či druhý tým výrazne utrpí. Preto by mal byť tréning skladbou čo najdynamickejšie. Výhodou trénovaného jedinca je schopnosť cvičiť pocitovo. Netrénovanému človeku sa nechce nikdy. Ak sa nechce človeku vo forme, telo dáva signál, že potrebuje pauzu. Ak sa však nemožnosťou pristupovať k agility drillům ako k diaľkovej cyklistike alebo posilňovni nenecháte odradiť, užijete si pri nich veľa zábavy.

Možnosť takmer nekonečné invencie prestane desiť a - naopak - začne inšpirovať. Zistíte, že vyššie uvedené návody sú len špičkou (alebo základom) pyramídy, ktorú si časom postavíte. Aby ste sa po nej mohli prebehnúť isto a obratne.

Ako veverička.