Inline korčule - jeden rad mnohých typov

Jak vybrat inline brusle? | Foto: Powerslide We Love To Skate/flickr

Inline korčuľovanie predstavuje báječnú pohybovú aktivitu pre rekreačných športovcov, substitučnú liečbu pre abstinujúcich hokejistov a nočnú moru pre každého, kto si chce inline korčule kúpiť. Od univerzálneho prvoka totiž za posledných tridsať rokov prešli evolúciou k mnohým druhom.

zožrať sa však nedáme.

Rozdeľ a panuj

Hneď pri prvom odpichu je rozlíši podľa účelu:

Fitness/rekreačnej/mestské korčule

Slúži na univerzálnejšie športovej aktivite. Mávajú štyri kolieska, brzdu a zapínanie na pracky. Fitness korčule od tých rekreačných odlišuje snáď len ľahšie alebo pohodlnejší materiál a väčšie kolieska uľahčujúce korčuľovanie na väčšiu vzdialenosť. Na hokej či blbnutie s prekážkami sa veľmi nehodí.

Kolieskové korčule na rýchlokorčuľovanie

Rýchlokorčuľovanie | Foto: Powerslide We Love To Skate/flickr

Vyzerajú úplne inak. Mávajú dlhší rám bez brzdy, nižšia topánku, kolieska čo najväčšie a hocikedy ich býva päť.

Aggressive

Agressive inline | Foto: Powerslide We Love To Skate/flickr

Protipól korčúľ na rýchlokorčuľovanie. Pevná, obrnená topánka, čo najmenšie kolieska pod veľmi nízkym rámom hocikedy opatreným blatníky. Toto sú modely na korčuľovanie po zábradlí skôr ako na chodníku.

Korčule na outdoor

Vyzerajú ako pätka na kolobežke bez riadidiel. Mávajú dlhý rám, len dve veľké kolieska a celkovo majú bližšie k běžkám než korčuliam.

Korčule na inline hokej

Inline hokej| Foto: brunocambraia/flickr

Vyzerajú ako klasické hokejové korčule. Len miesto nože majú kolieska. Bez brzdy.

Aby sme sa zorientovali ešte lepšie

Inline korčule má kvarteto základných dielov. Topánku, rám, ložiská a kolieska.

Topánka

Je u každého typu trochu iná.

Topánky rekreačných modelov obvykle vyzerajú ako lyžiarky. Na povrchu môžu byť pevné - plastové, vo vnútri sú skôr mäkké. K zaväzovaniu slúžia pracky.

Topánky na rýchlokorčuľovanie bývajú nízke a veľa tuhé. Mávajú iba jednu pracku. Niekedy sú celé šnúrovacie.

Topánky na aggressive jazdu sú obvykle ťažké a riadne obrnené. Nie úplne najpohodlnejšie a k dlhému cestovaniu neslúži. Na prejdení medzi zábradlím a U-rampou.

Topánky hokejových inline korčúľ vyzerajú ako topánky tých ľadových. Väčšinou sú šité zo spevnenej kože. Môžu byť trochu ľahšie a lepšie ventilované, ale sú dosť tuhé a vyžadujú rozbruslit. Pre rekreačnú jazdu ideálne nie sú. Bývajú zaväzovacie. Niektoré môžu mať pracku.

Rám (chassi)

Drží kolieska. Spravidla je vyrobený z plastu, hliníka, špeciálnych hliníkových zliatin, niekedy z karbónu. Čím mäkší rám, tým väčšie straty rýchlosti. Začiatočnícke modely majú zvyčajne rám z plastu. Pokročilejšie potom z kovu. Najdrahšie bývajú kvalitné hliníkové a karbónové rámy, ktoré sú pevné a ľahké. Hokejové korčule niekedy mávajú "rockering" chassi, umožňujúci meniť výšku os a veľkosť koliesok.

K dostaniu sú aj rámy typu Hi-Lo a TriDi Hi-Lo, ktoré umožňujú do rámu zoradiť kolieska rôznych veľkostí - ktorá potom sedí na zemi. Menšie kolieska vpredu majú uľahčiť zatáčanie. Väčšie kolieska vzadu zabezpečia rýchlosť, ak idete rovno. Na druhej strane môže byť mätúce pre Hi-Lo chassi kupovať veľkosť, až budete kolieska meniť.

Ložiská

Patrí (dve) do stredu každého z koliesok, kde zaisťujú hladký priebeh rotácie. Ložiská sedí na vymedzovači, ktorý udržuje kolieska v dostatočnom odstupe od rámu, takže nedrhnú. Štandardná veľkosť ložísk je značená číslom 608. Menej obvyklá mikro-ložiská nesú označenie 688.

Kvalita

Annual Bearing Engineering Council, v skratke ABEC, rozlišuje precíznosť ložísk na stupnici nepárnych čísel od 1 do 9. Čím vyššie číslo, tým hladšie a presnejšie ložisko. Stupnica ABEC však nezohľadňuje kvalitu ocele ani životnosť. Je to štandard označujúce presnosť ložísk do strojov všeobecne - nie štandard udávajúci primeranosť ložísk do korčúľ. Kto tvrdí, že čím vyššia ABEC hodnotenie máte, tým lepšie tesniace, špine odolná a trvanlivejšie ložiská vám pracujú v kolieskových korčuliach, kecá.

Môže to tak byť, ale nemusí. Samozrejme platí, že vyššia presnosť znamená menšie zádrhel a najmä hokejisti by sa mali obzrieť po presnejších ložiskách. ABEC nie je jediná hitparáda. Existujú aj iné normy, ako ISO alebo DIN.

Vzťah medzi ABEC, ISO a DIN:

ABEC

ISO

DIN

1

0

P0

3

6

P6

5

5

P5

7

4

P4

9

2

P2

Materiál

Obvyklá je oceľ, drahším variantom keramika alebo titan.

Údržba

Čas od času je potrebné ložiská vyčistiť a hlavne promáznout. Možností je olej alebo vazelína. Olej menej drhne, takže lepšie vyhovuje rýchlosti, ale je lepkavější a láka špinu. Vazelína je naopak hustejšia a pred špinou chráni, ale spomaľuje. Pre rekreačné outdoor korčuľovanie maz, pre indoor hokej olej.

V dlhších časových úsekoch môže byti treba ložiská vymeniť .

Pozor

Mikro-ložiská síce obsahujú viac guličiek, takže môžu byť kvalitnejšie, ale pasovať budú len do koliesok s otvorom typu 688.

Naopak; ložiská veľkosti 608 napcháte len do koliesok s otvorom typu 608.

Tú istú pozornosť treba venovať veľkosti vymedzovača a os.

Kolieska

Inline kolečka

Sú zvyčajne z polyuretánu a môžu mať rôznu veľkosť, tvrdosť a taky rôzny tvar.

Veľkosť

Priemer má rozptyl od 47 do 110 mm.

Väčšie kolieska sú rýchlejšie a znižujú riziko držkopádu po prejdení kamienka, menšie kolieska sú pomalšie a viac stabilný.

Väčší (ako 100 mm) sa používajú na kolieskové rýchlokorčuľovanie, sú vhodné pre skúsených korčuliarov, horšie sa na nich zatáča.

Stredná (80-100 mm) na rekreačné a fitness korčuľovanie.

Menšie (ako 78 mm) pre začiatočníkov - zatáča sa na nich lepšie.

Najmenší (50-60 mm) na pouličné blbnutie (aggressive).

Hokej

Kolieska hokejových inline korčúľ väčšinou sedí medzi 72-80 mm. Tvar aj veľkosť je kompromisom rýchlosti a ovládateľnosti.

Ak používate Hi-Lo chassi, potrebujete dve veľkosti. V prípade triedy Hi-Lo tri.

Tvrdosť (Durometer)

Udáva číslo na stupnici 0-100, za ktorým je písmeno A.

Čím vyššie číslo, tým tvrdšie kolieska.

Čím tvrdšie kolieska, tým dlhšia životnosť a rýchlejšia jazda. Lepšie na tvrdší a nerovnější outdoor - alebo pre ťažšich korčuliarov.

Čím mäkšie kolieska, tým pomalšie jazdí, menej vydrží, ale dobre priľnú a sú pohodlnejšie. Ťažký korčuliar však na príliš mäkkých kolečcích máva pocit korčuľovanie v blate alebo jazdy na vyfouklých pneumatikách.

Pre hokej

Je ideálna tvrdosť koliesok v rozmedzí 72A-84A.

Kolieska
72A
Sú veľmi mäkká. Vhodná len pre indoor hokej a hráčov do 70 kg.

74A
Na indoor hokej vhodná pre hráčov do 85 kg. Juniori a žiaci (váha do 60 kg) na nich môžu hrať aj hladký outdoor.

76A
Obvyklá tvrdosť pre indoor, kde ju môžu užívať hráči do 95 kg. Hráči do 70 kg na nich môžu hrať aj hladké vonkajšie povrchy.

78A
Univerzálna tvrdosť. Hráči do 90 kg ju môžu použiť aj vonku, hráči medzi 85-115 kg pre indoor.

80A
Vyššia univerzálny tvrdosť. Pre indoor sa však hodia len tým najťažším.

82A
Celkom tvrdá kolieska. Už len pre outdoor. Pre hráčov do 75 kg aj na veľa drsný betón.

84A
Veľa tvrdý - na veľa drsný povrch.

Tvar

Profil koliesok môže vyzerať ako mierne zaoblený obdĺžnik (vhodné na pouličné blbnutie), mierna elipsa (na rekreačné korčuľovanie), pretiahnutejšie elipsa (hokej) alebo veľmi dlhá elipsa (rýchlokorčuľovanie). Čím rovnejší profil, tým stabilnejšie korčule - v ktorej sa ale horšie zatáča. Čím elipsovitější profil, tým je korčule nestabilnejšie, leč najspôsobilejšia k rýchlej zmene smeru. Pretože sú tvary profilov ovplyvnené veľkosťou koliesok (rovný profil majú spravidla kolieska najmenšie, nejelipsovitější zase tá veľká), tvar do značnej miery kompenzuje vlastnosti idúce ruka v ruke s veľkosťou. Na veľkých kolečcích s rovným profilom by nebolo možné zatočiť vôbec - veľké kolieska sú spravidla nejelipsovitější. Drobučká kolieska naopak znesú rovnejší profil - bez toho aby ich vyradil z hry o zákrutu. Kolieska hokejových a fitness korčulí sú veľkosťou i tvarom zlatým stredom. Hokejové korčule však majú kolieska elipsovitější - by bolo možné na nich zatočiť ešte rýchlejšie.

Údržba

Kolieska sa časom ojíždějí - na iných miestach viac, inde menej - preto je nutné tu a tam prehadzovať - aby ste zrovnali disbalanciu. V poslednom štádiu ohoblovanosti je potom musíte všetky vymeniť. Čo z toho teda vyplýva? Že inline korčule uchvátili planétu, nedá sa v nich vyznať a všetky nás zožerú. Nie.

Ak ste rekreačný inline korčuliar

Zaujímajú vás lyžiarky s brzdou a štyrmi kolieskami o veľkosti 76-90 mm​​.

ste vyjazdený superkorčuliar

Chcete asi skúsiť päť veľkých koliesok s topánkou čo vyzerá ako sedátko od bicykla. A ak ste abstinujúci hokejista

Našiel ste Shangri-La .