Ľadove korčule

Výběr hokejových bruslí | Hokejové brusle BAUER Vapor APX2

Máte radi zvuk ľadu strúhaného dlhým, elegantným sklzom? Ja tiež. Krása, keď konečne zaznie - po nekonečných týždňoch detonujúcich pľuzgierov. Obdobie utrpenia v nových korčuliach však môžete skrátiť - ak vyberiete dobre.

Ako na to?

Pre začiatok si ujasnite, na čo korčule chcete.

Ak ste sezónny rybnikár

S technológiou si hlavu lámať nemusíte. Zaujíma vás hlavne veľkosť a cena. Cielite na čo najobyčajnejšie model.

Ak ste hokejista

S technológiou si hlavu lámať musíte. Zaujíma vás veľkosť aj cena, ale cielite na model najlepšie vyhovujúci vašej úrovni. Než kúpite, potrebujete vedieť čo najviac. V každom prípade neuškodí trochu teórie.

Anatómia korčule

Topánka

Čím profesionálnejší model, tým komplexnejšia ukážka technologického pokroku. V snahe vyrobiť čo najľahší, najprispôsobivejšiu, najpevnejšiu a celkovo najlepšiu topánku dnes firmy užívajú karbónové vlákna, penové, anti-bakteriálne, vodovzdorné a tepelne tvarovateľné materiály. Čím kvalitnejšia topánka, tým je ľahšia, pohodlnejšie, pevnejšia a odolnejšia - ale tiež náročnejšia na výber.

Držiak (holder) a nôž (runner)

Držiak je rám prinitovaný k podrážke topánky, v ktorom je zasadený nôž. U začiatočníckych modelov je nôž v držiaku zasadený napevno, takže keď zlomíte držiak, musíte vymeniť aj nôž. Držiak vám ale spravidla odlomí veľmi prudká strela. Takéto rany svištia hlavne medzi profíkov. U profi a polo-profi modelov preto bývajú nože k držiaku priskrutkované a sú tak vymeniteľné. Posledná novinka firmy Bauer, držiaky Tuuk LightSpeed ​​Edge, umožňujú výmenu noža bez náradia - a za pár sekúnd.

Korčule pre amatérov

Majú zvyčajne topánku z mäkkého a poddajného materiálu. Sú vhodné pre rekreačné korčuľovanie alebo hobby hokej. Cenovo najmiernejšie.

Profesionálne korčule

Sú pravým opakom amatérskych modelov. Ľahké, odolné a tvrdé, s čo ​​nejpřizpůsobivějším vnútrom. Všetky časti topánky; jazyk, podrážka, špička, priehlavok, členok a päta sú vyrobené s precíznym zameraním na detail a pre určitý typ nohy. V jednotlivých modeloch môžu byť jemné ale dôležité rozdiely. Cena zodpovedá kvalite.

Poloprofesionálne korčule

Sú kompromisom ceny a kvality medzi amatérskou a profesionálnou úrovňou. Vhodné pre častejšie hrajúci ľud. Pre aký model sa rozhodnete, je len na vás. Nie každý profík hrá v profi modeli. Nie každý amatér na rybníku machruje v kačenkách. Ale korčule pre deti majú byť pohodlné. Ľahšie váhy by sa mali poobzerať po mäkších korčuliach, kdežto ťažšie jedinci po tvrdších.Ať už ste amatér, poloprofík, profík, pózerov alebo dieťa...

Kritickým aspektom výberu je veľkosť.

Profesionálne a poloprofesionálne modely majú vnútro topánok z veľmi prispôsobivých materiálov, ale ich anatomická tvarovateľnosť nie je nekonečná alebo všemocná a nepomôže, ak kúpite príliš malú alebo veľkú korčuľu. U detí sa môžete spoľahnúť na to, že z korčúľ vyrastú, preto im nemusíte kupovať ten najdrahší model, ale v žiadnom prípade sa nespoliehajte na to, že do korčúľ dorastú - a protezar že je fajn, keď sa im noha v korčuli trochu posúva.

Korčule musia sedieť.

Ako vybrať veľkosť

Ak idete do obchodu

Nezabudnite so sebou vziať herné fusekle. Začnite od čísel o veľkosť menších, ako normálne nosíte. Korčule musí sedieť tesnejšie ako obyčajné topánky. V dobre zaviazaných korčuliach sa postavte. Palec by sa mal zľahka dotýkať špičky. Ak sa dostaví neblahý a povedomý pocit drvených prstov, potrebujete väčšie číslo - v tomto sa hrať nedá. Keď dvakrát kliknete na pätu, mala by byť pevne usadená. Ak nie je, možno potrebujete užšie topánku. Podrepnite si, ako keď korčuľujete. Noha by sa vám v korčuli mala mierne posunúť. Medzi prstami a špičkou by mal vzniknúť voľný priestor. Ak sa dotýkate stále prstami špičky korčule, zvoľte o pol čísla väčšie model, Ak je priestor medzi prstami a špičkou voľný príliš, korčuľu vyberte menšie.

Ak kupujete online

Základné delenie veľkostí:

Vek

Veľkosť v európskej norme (EUR)

Dieťa (youth)

26 - 32

Junior (junior)

33 - 39

Dospelý (senior)

40 a viac

Vám moc nepomôže. Je potrebné dôkladne preštudovať tabuľky výrobcov.

Nepodceňujte šírku

Správne alebo zle zvolená šírka korčule zásadne ovplyvňuje pohodlie a manévrovacie schopnosti. Šírku znamená písmeno za číslom udávajúcim veľkosť. Na značenie môžu byť použité dva systémy.

Čo ktoré písmeno znamená

Slovami

Systém # 1

Systém # 2

Bežne široká topánka

D

R

Široká topánka

E

W

Extra široká topánka

EE alebo 2E

Úzka topánka

C

N

Bežne široká topánka

Môže byť zavádzajúci pojem. Každý výrobca má trochu inú predstavu o tom, čo je "bežná šírka nohy" a "obvyklý tvar", takže pre absolútnu istotu je lepšie mať reálnu skúsenosť s tým, ako sa rovnaké označenie šírky rôznych výrobcov dopĺňa alebo míňa s vašou nohou.

Ako zvoliť šírku, ak nemáte potrebnú skúsenosť

Podobne ako u voľby dĺžky platí, že by korčule mala byť užšia než vaša obyčajná topánka. Ak máte teda vcelku širokú nohu, ale nie nohu širokú enormne, mali by ste skúsiť šírku D (alebo R). Ďalšou možnosťou je zmerať pomer medzi dĺžkou a šírkou chodidla, ktorý aspoň trochu napovie, aký máte typ nohy.

Obkresľuje

Natiahnite si herné fusekle. Na tvrdú a rovnú podložku položte dva hárky papiera, každý o formátu A4. Prisadnite k nim tak, aby ste na papier stúpil celým chodidlom nohy, už budete obkresľovať - a dosiahli rúk, ktorej budete kresliť. Ak máte niekoho, kto vaše chodidlá obkreslia za vás, tým lepšie - ak nie ste šteklivé. Postupne obkreslite obe nohy. Snažte sa čo najtesnejšie kopírovať obvod chodidla.

Meriame

Na šírku - medzi bodmi, v ktorých sa chodidlo rozširuje najviac, podľa pravítka narysujte čo najrovnejší úsečku - tú zmerajte. Na dĺžku - narysujte priamku prechádzajúcu najvyšším bodom špičky, potom s ňou rovnobežnou priamku prechádzajúcu najnižším bodom päty, následne zmerajte vzdialenosť medzi přímkama.

Počítame

Dĺžku nohy, ktorá je širšia, podeľte hodnotou jej šírky. Výsledkom by malo byť číslo medzi dvoma a troma, ktoré vám pomôže sa zorientovať. Ale ako každá tabuľka, aj táto zovšeobecňuje.

Pomer dĺžky a šírky chodidla

Pravdepodobná šírka korčule

Systém # 1

Systém # 2

2,5-2,65

E

W

Vyššia ako 2,65

D

R

Nižšia ako 2,5

EE alebo 2E

Výrazne vyššia ako 2,65

C

N

Aj keby ste nakoniec mali zvoliť cenovo výhodnejšie objednávku online, nezaškodí predtým skočiť do obchodu a otestovať, aká šírka korčule tej onej firmy vašej nohe sedí najlepšie. Nakoniec ale záleží len na vás, a ak ste teoretickú prípravu na virtuálny nákup nepodcenili, úplným fiaskom by - s trochou šťastia - dopadnúť nemal. Veľa šťastia. A trpezlivosti.

Už ich máte doma?

V žalúdku príjemne šteklí - hurá do nich. Ak ste kúpili poloprofesionálny alebo profesionálny model, pravdepodobne vlastníte kúsok technológia Heat-Fit, umožňujúci topánku korčule rozpiecť a tak ju tepelne tvarovať. Niektoré profesionálne modely sú vyrobené z veľmi tuhých materiálov a rozpiecť potrebujú. Treba Bauer Vapor APX. Poloprofesionálne modely bývajú trochu mäkšie a nie je taký problém je rozbruslit, ale rozpečením je možné ušetriť si pár počiatočných pľuzgierov. Pre tých, ktorí nemajú k dispozícii špeciálnu rúru na dotvarovanie korčúľ, existuje možnosť hodiť korčule na pekáč teplovzdušnej rúry priamo doma. Ide teda skôr o ohriatie než rozpečenie. V žiadnom prípade korčule nehádžte na gril. Možností je len primerane rozohriata vypnutá teplovzdušná rúra - možnosťou, ktorú neodporúčam.

Ak ste predsa len dobrodruh

Na krabici skontrolujte informácie týkajúce sa tepelného tvarovania. Iné firmy môžu odporúčať inú teplotu. Bauer zvyčajne odporúča 79 stupňov (Celzia), CCM a Reebok stupňov sedemdesiat. Teplovzdušnú rúru predhrejte na odporúčanú teplotu.

Pripravte si plochý pekáč. Ak do korčúľ užívate ponožky, natiahnite si ich. Z korčúľ vyberte stielky (vložky). Čo najviac povoľte šnúrky a uvoľnite jazyk - aby ste po rozpečenie do korčúľ vkĺzli čo najrýchlejšie. Predhriatu rúru vypnite. Plochý pekáč s korčúľ umiestnite do stredu rúry. Dbajte, aby sa korčule nedotýkala horúcich plôch vnútrom alebo držiakom. Podľa informácií na krabici nechajte korčuli v zatvorenej a vypnutej rúre rozpékat 3-8 minút. Iný výrobca môže odporúčať inú dobu. Bauer zvyčajne odporúča 3 minúty, Reebok a CCM minút 6. Pre istotu celý proces pozorujte - aby nedošlo k pohrome.

S uplynutím troch až štyroch minút rúru otvorte a omakejte topánku (nie na kovových častiach). Je-li dosť mäkká, aby mohla byť tvarovaná, môžete ju vytiahnuť. Ak nie, zatvorte ju na ďalšie 2-3 minúty. Keď je hotovo, dopečeným korčuli uchopte za jazyk, nikdy nie za nôž.

Do korčule vráťte stielku. Posaďte sa a korčuli čo najrýchlejšie obujte. Uistite sa, že správne sedí päta. Dôkladne, od najspodnejších očiek k horným, utiahnite šnúrky - ale ťahajte smerom von a do strán. Nikdy nimi nešklbte hore, nech nepoškodíte rozohriata očka. Setrvajte v sede. Dobre zaviazané korčuli a nohe dajte aspoň 15 minút na zoznámenie. Kolená sa pokúste držať v pravom uhle.

Ak sa postavíte, korčuľu trochu rozšírite. Nikdy ale nechoďte - chôdzou by ste ju mohli zdeformovať, alebo poškodiť očká. Po pätnástich až dvadsiatich minútach korčuli zvážte, zložte, znovu zaviažte a nastojato uložte k odpočinku. 24 hodín, po ktorej bude nehybne chladnúť, najlepšie ukrátíte, keď celú operáciu od začiatku vykonáte is druhým kúskom. Až je deň po rozpečenie korčúľ obujete, budú lícovať.

Ale...

Či už ste alebo nie ste dobrodruh

Nikdy sa nevyhnete jedinému spôsobu, ako plne skrotiť nový pár. Tým je ísť von a - korčuľovať. A keby vám korčuľovanie naľahko pripadalo moc ľahké, k držiaku si pripnite závažia. Na zápas ho nezabudnite zložiť. A potom to bude...

Ľahké.