Ssvištící hra

florbal | Zdroj: ole_snidt/flickr.com

Aj bez pomoci marketingového kolosu popularita florbalu rastie. Bodaj. Môže ho hrať každý. Je rýchly. Dynamický. Bezpečný. Skoro nebolí; prinajhoršom uštipne. Nielen na ihrisku. Taky v peňaženke. Čo k tejto srande potrebujete, nakúpite za štvrť hodiny.

Ak chcete dávať góly

Potrebujete florbalku, loptičku a boty.

Florbalka

Má dve časti. Rukoväť (shaft) a čepeľ (blade). U rukoväte by vás mala zaujímať dĺžka a tvrdosť (Flex), eventuálne materiál, tvar a grip. U čepele zahnutie, tvrdosť a tvar.
Pri nákupe Pamätajte, že
Od zeme kolmo vztýčená florbalka by mala siahať k pupku, maximálne dva až päť centimetrov nad.

Tabuľka radí:

Výška hráče v cm

Odporúčaná délka hole v cm

V niekdajšej norme

105–115

70/71

60 cm

115–125

75/76

65 cm

125–135

80/81

70 cm

135–145

85/86

75 cm

145–155

90/91

80 cm

155–165

95–98

85/87 cm

165–175

101–103

91/92 cm

175–185

105–107

95/96 cm

185 a víc

110–114

100–103 cm

Tvrdosť florbalky je dôležitá

Na rukoväti udáva v rozmedzí 23-40 počet milimetrov, o ktoré sa shaft ohne pod váhou 30 kg. Na rozdiel od hokejovej florbalky tu vyššie číslo znamená mäkšie shaft, takže v češtine by sa flexu florbalky malo hovoriť skôr ohybnosť alebo mäkkosť.

Podobne ako v hokeji je istým indikátorom vhodnej tvrdosti váha hráčov:

Váha hráče v kg

Odporúčaná tvrdost hole v mm

0–50

32–40

50–60

30–32

60–75

27–30

75–90

25–27

90 a víc

23–25

Ale rovnako ako v hokeji je hlavný štýl.
Kvedlačům a strelcom zápästím by mal vyhovovať vyššia Flex. Rezňom strieľajúcim s náprahom nižšia. Väčšina hráčov volí Flex v rozmedzí 26-29 mm. Ženy 26-32, muži 24-28. Mrňavý nováčikovia by mali začať s tvrdosťou 30 mm alebo viac.
Niektoré florbalky majú dvojitý Flex, takže sú na každú stranu inak ohybné, čo trochu vyvažuje rozdiel medzi backhandem a forehand.

Rukoväť z polykarbonátu bude trochu ťažšie ...

Než florbalka s prímesou karbónu alebo grafitu. Ale taky lacnejšie. Ľahšie florbalky sú lepšie na stickhandling a strelu zápästím, ťažšie na strelu s náprahom.

Prierez rukoväti môže byť oválny, okrúhly alebo ...

Môže byť tvar shaftu kombinovaný. Čo vám v ruke najlepšie sedí, zistíte omakom. Pre veľké packy ovál. Rukoväť nemusí byť rovná. Bubliny slúži na zosilnenie striel. Určité zakrivenie shaftu môže uľahčiť prácu s loptičkou. Pre nováčikov nevhodné.

Je viac typov omotávok na rukoväť

Niektoré lepí viac, iné menej. Každému sedí niečo iné.

Strieľate na stranu spodnej ruky

Podľa toho by mala byť zahnutá čepeľ. Hlbšie zahnutie uľahčuje streľbu a pridanie rotácie, miernejší je zase vhodnejší pre prihrávky. Zahnete Ak florbalku vertikálne - vytočením spodnej strany čepele nahor - bude sa vám z forehandu ľahšie dvíhať loptičku, ale backhand znepřesní. Čepeľ si môžete ľahko dotvarovať sami. Nahrejte ju teplovzdušnou pištoľou, alebo ponorením do hrnca vriacej vody. Až zmäkne, dotvarovávejte v chňapce alebo handry. Po dotvarovanie schlaďte studenou vodou, nech stuhne.

Čepeľ môže mať rôznu tvrdosť

Od mäkké menej odskakuje loptičku. Lepšie pre presnosť a streľbu zápästím. Najlepšie pre začiatočníkov. Stredne tvrdá čepeľ je vhodná pre stredne pokročilých alebo ženy. Tvrdá čepeľ je najlepšie pre vyhrané hráča. Najlepšie na prudkú streľbu. Loptičky z nej lietajú najrýchlejšie.

Čepeľ môže byť rôzne veľká

Menšie je dobrá na rýchly stickhandling. Väčšia zase na dlhší kontakt s loptičkou. Uľahčuje vedenie loptičky bez miešanie.

Čepeľ môže byť hrubšie, alebo tenšie.

Hrubšie čepeľ je stabilnejší pri streľbe. Tenšie zas dáva lepší cit.

Čepeľ tiež býva preliačený

Vtedy sú spodné a horná hrana čepele širšie než jej stred. Čím viac preliačený čepeľ, tým rýchlejšie strely zápästím a jednoduchšie vedenie loptičky. Čím menšia priehlbina, tým lepšie sa nahráva.

Resumé

Kombinácia tvrdosti shaftu a čepele by u začiatočníka mala byť mäkká / mäkká. Od istého štádia pokročilosti by rukoväť mala tvrdnúť. Čepeľ voľte tvrdú len v prípade, že viete čo robíte, alebo plánujete byť delostrelec.

Alebo...

Ak je vám špekačiek, čo ste, ale nechcú sa vám meniť čepele. Časom totiž mäknú. Sem tam je nutná výmena. Grip sa časom ošúcha, prošoupe a v poslednom štádiu padne. Vtedy najneskôr treba shaft omotať znova.

Tvarom, zahnutím, veľkostí a proláklostí čepele sa dá hociktorá herná činnosť uľahčiť, ale iná tým spravidla trpí. Správnym tréningom je možné dosiahnuť viac ako určitým typom florbalky - pred tréningom však nutné vybrať si váš typ. Ak ste flirtujúci začiatočník, chvíľu by ste sa mohol oprieť o niektorú z týchto. máte už všeličo odohraných, s tymto by ste mohol odohrať ešte niečo viac. Ak medzi pokročilýma kľučkujete ako medzi kuželkama a protihráči vešajú ramená, akonáhle idete k fachu, asi viete, kedy, kam a po čom sa obzrieť.

Šťastnú ruku.

Loptička

Je spojením dvoch plastových pologuľí. Váži 23 gramov, v priemere má 7,2 cm a číta 26 dier. Loptičky hladkého povrchu časom doplnil variant s mini-jamkami ála golfák. Tieto trochu znižujte rezistenciu vzduchu, takže by mal Důlkovaná loptička lietať rovnejšie.

Tak ako tak, časom zmäkne - a rozpadne sa. Bez neho sa však hrať nedá. Nedá sa bez neho ani trénovať, pretože ho nemožno nahradiť ničím iným. Neskúšajte to - tenisák je pre florbal nepoužiteľný.

Topánky na indoor

Sú veľmi dôležité.

Topánky na outdoor mávajú podrážku s vysokým a riedkym vzorkou, ktorý v hale kĺže. Úplne na nič je potom veľa zdvihnutá špička. Ak budete hrať florbal v topánkach pre outdoor, čoskoro nebudete mať ani topánky na behanie, ani na florbal.

Florbal je halový šport. Volá po indoor topánkach. Všetky indoor typy sa však na florbal nehodí. Basketbalové mávajú podrážkovej systémy určené na zlepšenie výskoku a pristátí, a môžu byť ťažké.

Nejaké tie na florbal vhodné modely vyrába všetky renomované značky. Kráľovnou je špecializovaná firma Salming.
Kvalitné florbalové obutie je nielen dôležité, ale taky často podceňované.

Kozmetické doplnky

Ak to myslíte s florbal vážne, alebo ak ste parádivý typ, je možné sa doladiť. Hráči majú povolené chrániče na holene, tieto by ale mali byť pod fuseklema, takže ak chcete ochrániť svoje predkolenia, potrebujete niečo v štýle nočných ponožiek. JSte-li neodnaučitelně ľakavý-mrkavý typ, mohla by vám viečka spevniť niektorá z ochranných skiel.. Hojne perspirující, zliate, potem večne zaliatu typy ocenia potítko a čelenku. A ak to s florbal myslíte len trochu vážne, uznáte, že existujú lepšie spôsoby transportu florbalky než sáčok na XXL bagetu.

Pokiaľ je váš dedo - rovnako ako môj - maliar, máte nielen fusekle. Máte aj tubus na rozsiahla plátna, v ktorom ťaháte florbalku. V ideálnom prípade požičal okuliare, trenírky a ešte dizajnoval dres. Pre nie tak ideálny prípad je tu nouzový zdroj trenek. I Aj pestrá paleta, z ktorej si farbu vyberiete sám

Proteď krám sa šminkama zatváram.

Brankár volá. Potrebuje masku.

Ak chcete góly dostávať

Asi sa snažíte vyhnúť kúpe florbalky. Chytré.

Tak tu máš - tak tu máš - tu máš - chytééj!

Porřebujete:

Masku

Juniorskú, Juniorskú, ak ešte nemáte občianku.

Neskôr seniorskú.

Chrániče na kolená

Pretože na tých budete často..

Výška brankára v cm

Odporúčaná velikost chráničov

do 165

XS(kids, youth, junior)

165–180

S/M

180–193

L/XL(senior)

193 a víc

XXL

 

Brankárske tričko/vestu/dres

Aby vás loptičky štípali čo najmenej. Možné navliecť všetko (v uvedenom poradí), ale pamätajte: Brankár by nemal byť pomalý ako korytnačka na súši. Pred nahnevaným spoluhráči vás trojvrstvový pancier neochráni.

Suspenzor

ZZo začiatku môže trochu vadiť, ale určite vadí menej, než ... Však viete..

Nohavice

Sú na chytanie lepšie ako tepláky..

Rukavice a chrániče na lakte

Ak chcete na chytanie pristupovať v rukavičkách a lakte si nechať ostré pre život, sú nevyhnutné.

Topánky

Narozdiel od hráčskych členkové, ktoré lepšie kĺžu.

A pevné nervy, ktoré nekúpite nikde.

To je všetko

Rýchle, hovoríte?

Chcete do bránky. Tam to sssviští!

florbalový zápas | Zdroj:flickr.comp/hotosollie_backflip