Bavlna je nepriateľ

Keď Kevin Plank v roku 1996 zakladal firmu Under Armour, vedel čo robí.

Hrával americký futbal za Marylandskú Univerzitu a práve čoby hráč si všimol, že zatiaľ čo prepotené bavlnené tričká pod dresom a chráničmi musí každú chvíľu meniť, elastické šortky zo syntetických vlákien zostávajú suché.

Zrodil sa nápad, v suteréne babičkinho domu firma Under Armour as ňou aj malá športová revolúcia, sprvu sledovaná, neskôr nasledovaná všetkými tradičnými výrobcami športových potrieb.

Dnes Under Armour oblieka nielen množstvo hráčov NHL a celej Toronto Maple Leafs; chytré športové oblečenie Under Armour užívajú atléti zo všemožných športových odvetví, napríklad Michael Phelps alebo Lindsey Vonn. To ale predbieham.

Po rozsiahlom výskume v babičkinej suteréne vyrobil dvadsaťtriročný Kevin Plank prvý triko zo syntetických vlákien pomenované # 0037, ktoré vsakovala vlhkosť, ktorú rýchlo odparilo a tak umožňovalo športovcom zostať v suchu, chlade a pohodlie i pri výkonoch v najväčšom teple. Vznikla technológia HeatGear.

Potom čo Plank z kufra auta predal dosť sedmatridsiatek a zarobil prvé poriadne peniaze tým, že obliekol prvý športový tím, vyvinul technológiu ColdGear, ktorá takisto nassává a odparuje vlhkosť, ale pridanou spodnou vrstvou udržuje športovcov v teple a pohodlie aj v chladnom počasí.

Bolo na čase opustiť babičkin suterén a preraziť v Hollywoode. Rok 1999 Plankovi umožnil obliecť futbalový tím vo filme Any Given Sunday, takže si firma Under Armour zahrala vedľajšiu rolu v kina s Al Pacinom. Plank publicitu využil a zvýraznil tým, že stavil peniaze na tlačenú reklamu v magazíne ESPN. Oplatilo sa; predaja stúpli. Plank sa prvýkrát v živote ocitol na výplatnej páske svojej vlastnej firmy.

V nasledujúcich rokoch spoločnosť Under Armour prenikla do NHL a MBL. Na prvej oficiálnej prezentácii pred potenciálnymi investormi Plank schmatol bavlnené tričko, vyráchal je vo vedre, šmykol ním o stôl a vyhlásil, "bavlna je nepriateľ!"

Od tej doby Under Armour chrlia technologické inovácie.

Aby potvrdil svoje bojovná slová, Plank predstavil technológiu Charged Cotton. Oblečenie tkané dielom z prírodnej, vlhkosť vsakujúci bavlny, a potom taky bavlny špeciálne upravené, ktorá vlhkosť odpudzuje, zabezpečuje, aby sa vlhkosť vsakovala do šírky a tak čo najrýchlejšie odparovala, takže oblečenie zostáva ľahké, nelepí sa na telo a rýchlo schne.

Z tejto technológie vzišla varianta Charged Cotton Storm, ktorá pôvodnú technológiu vylepšuje o jednu zvonka nepremokavú vrstvu a umožňuje viacmenej príjemne zdržiavať v prietrži mračien.

Systém Anti Odor využíva molekulárnu technológiu, ktorá bráni vo zrodu mikróbom spôsobujúcim puch.

A je toho omnoho viac.

Kompresné oblečenie z materiálov typu 4-way stretch (elastického na šírku i dĺžku), v minulosti využívala na terapiu problémov s krvným obehom, dnes Under Armour aj iní vyrábajú vo veľkom.

Svaly a telo spevňujúci materiál zlepšuje krvný obeh, zvyšuje vytrvalosť a momentálnej výkonnosť. Zahrieva telo a tak funguje čoby prevencia proti natiahnutiu alebo natrhnutiu svalov, ale zároveň odsáva vlhkosť. Urýchľuje regeneráciu po tréningu. Môže hrať kľúčovú úlohu niekoľkých rozdielových stotín v plaveckom, bežeckom alebo korčuliarskom závode.

Vedci sa sporia, či je takto zásadný vplyv kompresného oblečenia objektívne preukázateľnou realitou, alebo len marketingovým humbukom výrobcov. Objektívnym faktom je, že kompresné oblečenie Under Armour nosí celá NHL.

Čo vy, je bavlna váš nepriateľ?


Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povoliť všetkoNepovoľovať cookies