Poradňa helmy

Ako vybrať hokejovú helmu

Rozdiely medzi hokejovými prilbami, rady a tipy pri ich výbere a na čo pamätať pri kúpe hokejovej helmy.

Hokejové prilby - základné informácie

Každému je zrejme jasné k čomu prilby slúži, však existujú niektoré veci, ktoré by sme o hokejových helmách mali vedieť. Bohužiaľ, aj keď by sme boli radi za opak, tak ani helma nedokáže ochrániť hráčov pred všetkým, čo ho môže na ľade stretnúť. Na to je dobré pamätať hlavne vo chvíli, keď ideme do stretu s protihráčom, a vždy sa snažiť k nemu pristupovať s rozvahou a chladnou hlavou. Premotivovaný zákrok môže dopadnúť veľmi zle.

Každá hokejová prilba musí byť vybavená platnú atestáciou, vnútornou výstelkou, závity na plexi popr. mriežku, možností sa roztiahnuť alebo stiahnuť a remienkom pre upnutie pod bradou.

Hokejové prilby - v čom je rozdiel

Hoci sa môže zdať, že rozdiely medzi hokejovými prilbami príliš nie sú, tak opak je pravda. Vyššie modely renomovaných značiek ako je Bauer, Reebok, CCM alebo Easton poskytujú oproti nižším modelom lepší komfort, prepracovanejšiu výstelku, rýchlejší manipuláciu s roztiahnutím prilby, efektívnejší tvar a odvetrávanie, nižšiu hmotnosť a mnoho ďalších nesporných výhod. Možno si teraz hovoríte, že vyšší model helmy = lepšie helma, opäť nemôžeme úplne súhlasiť. Stačí sa pozrieť na hráča našej extraligy, NHL alebo KHL. Nie každý má najvyšší model, to ako helma padne, je vždy veľmi individuálne a záleží čo komu sedí a nesedí.

Rady pri výbere

Pri výbere svojej hokejovej helmy by sme mali poznať niekoľko dôležitých údajov (hlavne o sebe), a to obvod hlavy a tvar hlavy. V tabuľkách veľkostí heliem potom podľa nášho obvodu pomerne presne môžeme určiť svoju pravdepodobnú veľkosť, bez toho aby sme museli helmu skúšať (vždy je lepšie mať helmu dopredu vyskúšanú, napr od spoluhráčov, popr. V ​​obchode). Ďalej pamätajme na to, že nie vždy je najvyšší model to najlepšie riešenie, vždy záleží ako nám daná prilba padne a vyhovuje. Nie je nič horšieho, než helma, ktorá tlačí. Počítajme aj s tým, že nejakú dobu než sa vnútorná stielka plne prispôsobí tvaru našej hlavy, môže helma v niektorých miestach tlačiť. Okrem iného je možné prilbu rozšíriť o plexi alebo mriežku. Zvýšite tak efektívnosť ochrany!