Poradňa holeně

Ako vybrať chrániče holení


Holenné chrániče na hokej - predstavenie

Chrániče holení patrí medzi najzákladnejšie časti výstroja, ktorých hlavným cieľom je ochrana kolena a zároveň krytie holennej kosti. U výrobcov, ktoré ponúkame, zaručujeme výrobky rokmi preverené a odskúšané aj v NHL.

Segmenty chráničov holení

Hokejové chrániče na holene môžeme rozdeliť do 2 základných segmentov ochrany:

Chránič kolena - kvalitná ochrana kolien je v športe ako je hokej veľmi dôležitá. U holenných chráničov na hokej je koleno chránené z vonkajšej strany špeciálnym tvarovaným plastom az vnútornej strany je plast pohodlne vypolstrovaný. U väčšiny kvalitných holenných chráničov je súčasť polstrovanie aj penový chránič nadkolenné.

Chránič holene - oblasť holene je veľmi často zasahovaná časť tela pri hokeji. Rovnako ako u kolena je aj oblasť holene krytá tvarovaným plastovým chráničom, ktorý je z vnútornej strany vypolstrovaný. Súčasťou vnútorného polstrovanie býva prechod vo chránič lýtkového svalu, ktorý je u vyšších modelov tvorený buď plastovým tvarovaným chráničom alebo špeciálnou penou. Samotnou kapitolou by mohlo byť upínanie, ktoré je vo väčšine prípadov tvorené flexibilnými pásikmi na suchý zips. Vždy záleží na type a výrobcovia, ako upínací systém rozmiestni.
 

Rozdiely v jednotlivých modeloch

Podľa veku delíme chrániče na varianty, v ktorých sa potom určuje dĺžka v palcoch:

Delenie podľa vekovej kategórie


Youth (detské) - 8 "- 9",
Junior - 10 "- 12",
Senior (bežná veľkosť pre dospelých) - 13 "- 17".

Delenie podľa výkonnostnej kategórie

Amatér - jedná sa o cenovo výhodný výrobok, ktorý poskytuje základnú ochranu kolena a holene. Spravidla nemá nijak výrazné polstrovanie a bočnú ochranu.

Poloprofesionál - Je určená najširšiemu spektru hokejistov. Ponúka rozumný pomer medzi cenou a ochranou, rozšírenú bočnú ochranu a ochranu lýtka. Oproti nižším modelom má prepracovanejšiu a pohodlnejšie polstrovanie, ktoré dokáže lepšie tlmiť nárazy.

Profesionál - Tieto holennej chrániče ponúka maximum, čo môže táto časť výstroja ponúknuť. Špičková, pohodlná a navyše funkčné výstelka je samozrejmosťou, rovnako ako dôsledná ochrana lýtka a bokov. Veľkou výhodou oproti nižším modelom je prepracovanejšiu systém odvetrávania. Nevýhodou je potom vyššia obstarávacia cena, ktorý je vykúpená špičkovou ochranou.
Ako teda vybrať tie správne holennej chrániče?

Ako prvú vec je treba si uvedomiť, že holennej chrániče nie sú až taká spotrebná záležitosť čiže dokážu vydržať aj niekoľko sezón v dobrom stave. Ďalším aspektom, je určenie výkonnostnej kategórie, ktorá dosť ovplyvňuje výslednú cenu. Je potrebné si uvedomiť, na aké hrám úrovni. Nemá zmysel pre úplného začiatočníka kupovať profesionálne holennej chrániče, kde nemôžete využiť ich celkový potenciál.

Na trhu je veľké množstvo výrobkov, avšak medzi naprostej jednotky na trhu patrí iba niekoľko výrobcov. Ako jasná jednotka v oblasti hokejových chráničov je REEBOK, ktorý si upevnil túto pozíciu zakúpením know-how svetoznámej spoločnosti a lídra v oblasti výroby hokejových chráničov JOFA. Nasleduje nemenej známy a kvalitný Bauer a CCM. Žiadnym z týchto výrobcov chybu neurobíte. Vždy je to len o tom, ktorá značka je Vám sympatickejšia.