Poradňa korčule

Ako vybrať hokejové korčule

Pred tým, než začnete vyberať značku a model svojich nových korčulí, je potrebné si povedať, ako dobre viete korčuľovať, za akým účelom korčule kupujete a ako často chodíte na ľad popr. ako často hráte hokej.

Medzi korčuľami sú veľké rozdiely, aj keď sa to na prvý pohľad nemusí zdať (nejedná sa iba o cenový rozdiel medzi značkami). V zásade platí pravidlo, že čím je korčule drahší tým je lepšie vystužená, je pevnejšia, má lepší nôž (runner), nižšiu hmotnosť a aj vyššiu odolnosť.

Pre tých z Vás, ktorí používate korčule iba na rybník, či verejná klziská, tak plne postačí obyčajné korčule, ktoré sú pohodlné a dostatočne dobre a kvalitne spracované a sú svojou konštrukciou určené len na korčuľovanie. V zásade potom neurobíte chybu žiadne korčulí, ktorá je vyrobená niektorú z renomovaných značiek (ako napr Bauer, Reebok, CCM).

Tí, ktorí už chodia hrať hokej, nech na úrovni začiatočníka, pokročilého či profesionálnej úrovni, by mali výbere svojich nových korčulí venovať veľkú pozornosť.

Hokejové korčule:

V súčasnosti sa každá hokejová korčule skladá zo 4 dôležitých častí:

1. Topánka + jazyk - samotná topánka sa už dnes nepredáva, v obchodoch narazíte z drtivej väčšiny na celý komplet všetkých častí. Najväčšie rozdiely medzi topánkami korčule sú v kvalite spracovania, pevnosti, výstuže, komfortu a tiež štýlom prevedenia.

2. Podrážka - hoci sa to na prvý pohľad nemusí zdať, podrážka korčule je veľmi dôležitá, pretože veľmi ovplyvňuje celkovú stabilitu, prenos energie pri odraze a v neposlednom rade tiež odvádza vlhkosť počas hry. U vyšších modelov korčulí sa môžeme stretnúť napr s karbónovou podrážkou, ktorá je konštruovaná pre extrémne zníženie hmotnosti. Ďalej tiež s rôznymi úrovňami perforácie, pre ešte lepší odvod vlhkosti.

3. Holder - holder je časť, ktorá bez preháňania spája korčuli s ľadom. K korčuli je holder špeciálne nitovaný, aby nedochádzalo k nebezpečným pohybom v priebehu hry. Samotný runner (nôž) je potom k Holder buď priskrutkovaný alebo iba vsadený bez možnosti výmeny.

4. Runner (nôž) - na runneri korčule kĺžu po ľade a jedná sa tak o veľmi diskutovanú časť, ktorá podlieha stále usilovnému vývoji predovšetkým kvôli zníženiu trecie sily, ktorá do istej miery ovplyvňuje hráčovu rýchlosť. Runner tiež podliehajú vysokým nárokom pri výrobe, aby sa maximalizovala ich odolnosť. Veľkej obľube sa začína tešiť revolučný systém T-Blade, čo je systém výmenných nožov, ktoré sa nemusia brúsiť.


Rozdelenie hokejových korčulí podľa veku:

· Detské korčule (Youth) - jedná sa o detské korčule vo veľkosti 26 - 32 (EUR).

· Juniorské korčule (Junior) - korčule pre dorastencov školského veku vo veľkosti 33 - 39 (EUR)

· Seniorské korčule (Senior) - štandardné veľkosti pre dospelého hokejistu - 40 + (EUR)

Rozdelenie hokejových korčulí podľa úrovne:

· Korčule pre amatérov (začiatočníkov) - sú konštruované skôr pre bezkontaktný hokej, kde sa príliš často a tvrdo nestrieľa. Tieto korčule majú relatívne mäkkú výstuhu a tým pádom potrebné pohodlie a komfort. Výhodou sú nízke obstarávacie náklady (ceny sa pohybujú v rozmedzí 40 - 2500 EUR) a ľahká dostupnosť. Nie sú ale konštruované na príliš časté a náročné hranie, ak to budete rešpektovať, tak Vám budú tieto korčule budú dobre a predovšetkým dlho slúžiť.

· Korčule pre poloprofesionálov - Najbežnejšia a najpredávanejšia kategória hokejových korčulí. Výhodou je fakt, že preberajú veľa aspektov, vychytávok a technológií z najvyšších modelov, avšak stále za prijateľnú cenu. Jedná sa o taký kompromis medzi špičkovou korčulí a cenou. Tieto korčule sú vhodné pre hráčov na vyššej až poloprofesionálnych úrovni, ktorí už plne dokážu využiť potenciál korčule a protihráči dokážu tvrdo vystreliť, teda je potreba aj dostatočná výstuha a ochrana členku.

· Korčule pre profesionálov - Jedná sa o korčuli, ktorá je prispôsobená pre maximálny výkon, využitie a ochranu. Korčule je neuveriteľne pevná, skvele drží nohu a nepripúšťa najmenšie pochybenia a slabosť. Tomu všetkému zodpovedá aj obstarávacia cena.

Ďalej korčule v dnešnej dobe ponúka tzv tepelné tvarovanie, ktoré spočíva v ich nahriatie a následnému vytvarovanie presne podľa hráčov. Tepelné tvarovanie je výsadou predovšetkým profesionálny korčulí, ktoré sú veľmi tvrdé a vyžadujú tak určité prispôsobenie na hráčovu nohu. V súčastnosti navyše tepelné tvarovanie umožňuje aj veľká časť korčulí pre poloprofesionálov. Odporúčame vždy nechať korčule tvarovať profesionálov, ktorí vedia ako na to, korčule sa môžu pri nesprávnom postupe nenávratne poškodiť!

Typy hokejistov a voľba korčulí:

· Ak začínate s hokejom a sústredíte sa skôr na zlepšovanie zručností s hokejkou, pukom, korčuľovanie popr. stability, tak jednoznačne odporúčame voliť niektoré z korčulí kategórie pre amatérov. Táto korčule pre Vás bude dostatočne pohodlná as prehľadom Vám poslúži do doby, než sa vypracujete na vyššiu úroveň. Pokiaľ s hokejom začínate, ale hráte v tíme s ľuďmi, ktorí dokážu hrať a predovšetkým vystreliť, volili by sme už lepšie vystužené korčule (nikdy neviete, kedy Vás môže puk zasiahnuť).

· Pre hráčov, ktorí hrajú hokej na poloprofesionálne úrovni platí, že už dokážu oceniť a hlavne využiť kvalitu strednej a vyššej strednej triedy (tj korčule pre poloprofesionálov), preto vyberať z tejto kategórie je na mieste. Od tejto kategórie korčulí sa dá tiež očakávať, že znesú byť viac zaťažované, nižšej kategórie by Vám nemuseli vydržať.

· Profesionálny hokejista či bývalý profesionál má tú výhodu, že vie čo chce a čo je pre neho dobré. Mnoho bývalých profi hráčov hrá v korčuliach strednej triedy, pretože profi model ani nepotrebujú.

· Samostatnou kategóriou by sme zvolili rodičia, ktorí vyberajú korčule svojim deťom. Tu odporúčame jedno: deti nepotrebujú najvyšší model korčulí, špičková výstroj ich výkony a zručnosti nezlepší. U detských kategórií je navyše fakt, že strely ani strety nie sú nijako tvrdé, preto tvrdá korčule postráda vyšší význam. Ak zvolíte mäkšie pohodlnejšie korčuli, ktorá nebude dieťa tlačiť a nebudú sa mu tvoriť ostrohy, ušetríte predovšetkým veľa peňazí (z praxe vieme, že korčule sú dieťaťu skôr skôr malé, než zničené). V priebehu rokov, kedy sa bude dieťa posúvať do vyšších vekových kategórií, by sme prechádzali aj na vyššiu modelovú úroveň korčulí.

2 rady pri výbere korčulí:

1. Výber správnej veľkosti korčulí - tu odporúčame, ak si nie ste istí, nahliadnuť do tabuliek veľkostí korčulí a keď aj tak budete na rozpakoch, kontaktujte svojho predajcu, mal by byť schopný Vám odborne poradiť.

2. Výber správnej šírky korčulí - v dnešnej dobe sú na trhu k dostaniu 2 varianty šírky korčulí:

EE (alebo tiež 2E) - jedná sa o korčuli s nižším priehlavkom a širším prevedením v oblasti bokov

D - masovejšie záležitosť, jedná sa o korčuli s vyšším priehlavkom a užšom prevedením v oblasti bokov