Poradňa lakte

Ako vybrať chrániče lakťov

Chrániče lakťov rozoberieme do detailov. Dozviete sa na čo slúži, zaujímavosti vrátane rád a typov pri výbere chráničov lakťov.

Chrániče lakťov a ich význam

Chrániče lakťov slúži hokejistom výhradne k ochrane. Chráni samotný lakeť a lakťový kĺb pred poranením spôsobené predovšetkým pri páde, pretože tie sú v hokeji na bežnom poriadku. Kvalitné hokejové chrániče lakťov ďalej poskytujú ochranu bicepsu a predlaktia proti sekerám, ktoré napokon k hokeju patrí tiež. Chrániče lakťov sa štandardne upínajú pomocou dvoch pásikov, u vyšších modelov aj trojicou pásikov. Pásky sú v úplnej väčšine flexibilné, takže poskytujú dostatočnú dávku variability a prispôsobí sa hokejistov ruky. Kostru a hlavné ochranu tvorí napospol špeciálne anatomicky tvarovaný plast, ktorý je ďalej obalený z vnútornej časti do pohodlnej výstelky az vonkajšej strany ďalšími segmenty ochrany, ako sú napr peny.

Vekové a výkonnostné kategórie

Chrániče lakťov môžeme rozdeliť do dvoch vekových skupín a to:

Chrániče lakťov pre žiakov a juniorov - od tých najmenších až po cca 6. triedu
Chrániče lakťov pre seniorov - 7. trieda a vyššie

a ďalej do 3 základných výkonnostných kategórií a to:

Chrániče lakťov pre Amatéry - poskytujú istú ochranu lakťa a základnú ochranu bicepsu a zápästia. Použité materiály patria ku štandardu.
Chrániče lakťov pre poloprofesionálov - lepšie prispôsobené na pohyb, odolnejšie chránič lakťa, silnejší chránič zápästia i bicepsu, pohodlnejšie stielka
Chrániče lakťov pre Profesionálov - špičková ochrana lakťa, zápästia i bicepsu, isté držanie, väčšinou antibakteriálne výstelka

Ako postupovať pri výbere

Chrániče lakťov vyberajte starostlivo vždy podľa Vašej výšky postavy, ktorú môžete porovnať v našej tabuľke veľkostí lakťov. Ideálne je, keď sú Vaše miery v rozmedzí dané výrobcom, potom je daná veľkosť pre Vás vhodná. Chrániče lakťov by mali určite sedieť, aby nedochádzalo k pretáčaniu, nemali by nikde ťahať popr. škrtiť. Optimálne je, keď medzi chráničmi lakťov a chráničom ramien nie je voľné miesto. Bohužiaľ medzi zápästím a manžetou rukavice väčšinou malý priestor býva (dá sa vyplniť doplnkovými chráničmi zápästie).

Na čo si dať pozor

U chráničov lakťov je veľmi dôležité, aby perfektne a predovšetkým určite sedeli. V žiadnom prípade by chrániče lakťov nemali nijako zjazdiť ani sa pretáčať, mali by pevne držať na svojom mieste. Niektoré nekvalitné chrániče môžu spôsobovať to, že sa pásky pre upevnenie môžu nepríjemne zarezávať, preto vyberajte vždy chrániče overených značiek, ktoré majú prepracovaný systém upínania, ktorý vychádza z dlhoročných skúseností na trhu (napr. lakte Reebok či Bauer).