Poradňa rukavice

Ako vybrať hokejové rukavice

Poradíme Vám, ako vybrať vhodné hokejové rukavice a vysvetlíme ich rozdiely.

Hokejové rukavice a ich parametre

Každému je asi jasné, že hokejové rukavice slúžia predovšetkým k ochrane rúk (napr. pred údermi hokejkou) a tiež dlaní pri držaní hokejky. Každá hokejová rukavice by mala ponúkať kvalitnú koženú dlaň a odolný vonkajší materiál, ktorý je spravidla sieťovina alebo syntetická koža. Všeobecne platí že sieťovina dokáže dlhšie vydržať.

Čo nás však bude zaujímať je to, v čom sa jednotlivé úrovne modelov hokejových rukavíc líšia a v čom je ktorý model lepší.

Hokejové rukavice sa dajú rozdeliť do 3 základných skupín:

• Hokejové rukavice pre začiatočníkov (ľahká, ohybná konštrukcia, dostatočná ochrana)
• Hokejové rukavice pre pokročilých až poloprofesionálov (prepracovanejšiu a efektívnejšia ochrana, kvalitnejšie dlaň, kvalitný vnútorný materiál)
• Hokejové rukavice pre profesionálov (špičková ochrana, prešívaná dlaň, funkčný vnútorný materiál, antibakteriálny podšívka)

Hlavnými rozdielmi medzi začiatočníckym rukavicami a profesionálnymi je predovšetkým v úrovni ochrany, ohybnosti palca, delenie prstov, krytie prstov, použitých materiáloch a tiež cena. Preto je dôležité si pred výberom svojich nových hokejových rukavíc ujasniť, aká úroveň je pre moje potreby dostačujúce.

Z vlastnej skúsenosti vieme, že pre bežný hobby hokej (1 - 3x týždenne), pohodlne stačia hokejové rukavice pre pokročilých hokejistu s dobrou ochranou, kvalitné dlaňou a príjemným vnútorným materiálom. Je tiež dôležité sa rozhodnúť, či sú pre Vás lepšie prsty delené alebo nedelené. Delené prsty zvyšujú Váš cit pri držaní hokejky, naopak nedelené zase lepšie chráni.

Ďalej rukavice majú rôzne strihy, napr rukavice Warrior sú známe svojou krátkou manžetou a širším prevedením, ktoré je neuveriteľne pohyblivé. Naopak rukavice Bauer sú zase užšie a dlhšie, čím na rukách lepšie drží.

Ďalším, pomerne dôležitým kritériom je veľkosť rukavíc. Štandardne je veľkosť hokejových rukavíc udávaná v palcoch:

• Seniorské - 13 ", 14", 15 ", 16"
• Juniorské - 10 ", 11", 12 "
• Detské (Youth) - 8 ", 9"

Dĺžka hokejových rukavíc v palcoch je meraná od manžety rukavice po najdlhší prst. Všeobecne platí, že rukavice sedí vtedy, kedy sa prstami netlačia von a lem rukavice by mal byť za Vašej dlaňou.